Prowadzisz moto sklep? Jak dobrze sprzedać motocykl? Skorzystaj z naszych wskazówek

6624d948d58658a2a8116ed3ca5ceb7b

Motocykle inspirują – mają w sobie coś z nostalgii, sentymentalizmu i wolności od ograniczeń normalnego życia. Decyzja o sprzedaży motocykla jest trudna, ale czasami trzeba zdjąć kask hjc i wykonać ten krok. Jeśli zamierzasz rozstać się ze swoją ulubioną maszyną, upewnij się, że otrzymasz za nią uczciwą cenę. Oto jak sprzedać motocykl za tyle pieniędzy, ile najwięcej możesz za niego dostać.

Poznaj swój pojazd

Jeśli kupujący będzie wiedział więcej o twoim motocyklu niż ty sam – ma on dużą przewagę. Co gorsza, kupujący zacznie wątpić w twoją wiarygodność w zakresie utrzymania pojazdu. Dzięki możliwości przekazywania cech motocykla, a także dzielenia się tym doświadczeniem z pierwszej ręki, sprzedawca musi jasno wytłumaczyć korzyści płynące z motocykla i ułatwić ich zrozumienie.

Bądź przygotowany

Przygotuj całą swoją dokumentację, np. potwierdzający własność dokument prawny z Twoim imieniem i numerem VIN motocykla. Pakiet informacji o pojeździe – jest to dokument zawierający informacje takie jak lista poprzednich właścicieli, stan prawny pojazdu i inne. Certyfikaty bezpieczeństwa – pojazdy mogą być sprzedawane w stanie w jakim są lub poświadczone przez mechanika. Można też do nich dorzucić dodatkowe akcesoria, takie jak kaski integralne czy sakwę, aby podnieść cenę.

Certyfikowane pojazdy to większe zaufanie kupujących, ponieważ Twój motocykl zawsze musi zostać sprawdzony przez profesjonalistę, aby uzyskać certyfikat. W związku z tym pojazdy sprzedawane jako certyfikowane często sprzedają się za nieco więcej niż sprzedawane w stanie bez tego. Historia motocykla – niezależnie od tego, czy dbałeś o swój motocykl w salonie, garażu lub samodzielnie, powinieneś mieć kilka paragonów za serwis i części. Będą one udowodnić kupującemu, że twój motocykl był tak starannie utrzymywany, jak mówisz. Różne akcesoria – dodatkowe klucze, instrukcja obsługi, części zamienne, kaski szczękowe, instrukcja obsługi itp. mogą być dodatkową zachętą do kupna, a do tego mogą podnieść cenę (zobacz jak wyglądają popularne kaski na stronie Gmoto.pl).

Oferuj wszystkim, ale bądź wybiórczy co do tego, komu pozwolić na jazdę testową

Zaprezentuj swój motocykl w każdej formie, w jakiej tylko możesz. Olx, Allegro, lokalne strony niszowe, wszędzie gdzie ktoś może znaleźć twój motocykl bądź też skusić się na dołączone do niego kaski cross. Chcesz dotrzeć do jeszcze szerszej publiczności? Wykorzystaj ogłoszenia w gazetach lokalnych. Jeśli chodzi o jazdę próbną, skorzystaj z zasady „jazda próbna tylko za gotówkę”. Jeśli ktoś chce przetestować jazdę na twoim motocyklu, pozwól mu, ale w zamian żądaj gotówki, którą mu oddasz, gdy wróci na twoim motocyklu w stanie nieuszkodzonym.

Bądź elastyczny.

Nie każdy ma do dyspozycji wymaganą przez ciebie kwotę w danej chwili. Jeśli to powoduje różnicę między posiadaniem lub utratą sprzedaży, zgódź się na zaliczkę, pod warunkiem, że kupujący wpłaci pozostałą kwotę w wyznaczonym terminie. Jednak tutaj musi zostać spisana między wami umowa. Dokument powinien zawierać wszystkie informacje wymienione poprzednio, a także wzmiankę o tym, że pozostała część za motocykl i dołączone kaski otwarte należności zostanie spłacona w określonym dniu. Chroni to zarówno kupującego, jak i sprzedającego, dlatego każdy powinien mieć kopię – dla pewności i zabezpieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>