Transport i logistyka to jedne z bardzo ważnych gałęzi gospodarki. Trzeba jednak pamiętać, że przewóz towarów, szczególnie na duże odległości, wiąże się z ryzykiem uszkodzenia przesyłki lub jej utraty podczas realizacji usług. Częstym problemem są opóźnienia w dostawach czy skomplikowane regulacje prawne w poszczególnych krajach. Praca przewoźnika wymaga więc znajomości przepisów i wielu aktów prawnych, dzięki którym o wiele łatwiej będzie poruszać się w branży, a także bezpośrednio – na drodze.
Przepisy w logistyce dotyczą zarówno aktów prawnych w polskim prawodawstwie, jak i międzynarodowych aktów, do których również stosować się muszą wszyscy polscy przewoźnicy. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że samo rozpoczęci działalności w tej branży wiąże się z koniecznością uzyskania zezwoleń, niezbędnych do realizowania usług przewozowych. Konieczne jest również posiadanie odpowiedniego zaplecza – przewoźnik, który chce świadczyć usługi przewozu osób lub towarów, musi mieć odpowiednio przygotowane pojazdy, bezpieczne, sprawne technicznie. Kolejną kwestią jest zatrudnienie kierowców, którzy mają wszelkie uprawnienia i zapewniają bezproblemowe realizowanie wszystkich usług przewozowych.
Formalności w transporcie międzynarodowym
Gdy towar wysyłany jest za granicę, nieważne czy tylko za jedną, czy musi przejechać przez kilka krajów, musi być odpowiednio przygotowany do transportu. Im dłuższy czas realizowania usługi przewozowej, tym więcej nieprzewidzianych zdarzeń może pojawić się na drodze. Trzeba również pamiętać, że poza właściwym zabezpieczeniem towaru, ważny jest
list przewozowy cmr, czyli dokument, który potwierdza zawarcie umowy między przewoźnikiem, a nadawcą, a także zawiera wszystkie informacje, które są konieczne do prawidłowego zrealizowania usługi. W CMR znajdują się między innymi dane nadawcy, odbiorcy i samego przewoźnika, adres, pod który ma być dostarczony towar, informacje o samym towarze – co znajduje się w przesyłce, jaka ilość lub waga, a także czy towar wymaga jakiegoś specjalnego traktowania czy dodatkowego zabezpieczenia. Przewoźnik musi mieć bowiem informację na temat tego, co przewozi. Dobrze wypełniony list przewozowy zawiera również informacje na temat kosztów przewoźnika, dodatkowych opłat czy cła, a także o zaliczkach pobranych przez przwoźnika.
Warto sprawdzić, jak działa CMR online
Wypełnianie listu przewozowego nie jest szczególnie skomplikowane dla osób, które robią to na co dzień. Bywa jednak dosyć czasochłonne, gdy wszystkie dane trzeba wpisywać ręcznie i od początku. Dlatego coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem jest CMR online, czyli generator międzynarodowego listu przewozowego. Korzystając z niego można znacznie ułatwić sobie wypełnianie poszczególnych rubryczek, wiele z nich można pobrać automatycznie. Dzięki CMR online można znacznie skrócić czas przygotowania listu przewozowego. Co więcej, taka forma zapewnia wygodny dostęp przewoźnikowi, a także nadawcy i odbiorcy. Można na bieżąco śledzić transport danej partii towaru i szybko reagować na wszelkie pojawiające się problemy. CMR online dostępne są także w krótkoterminowych wersjach bezpłatnych, co jest dobrym rozwiązaniem dla osób chcących wypróbować takie rozwiązanie.