Przepuklina – poznaj swojego wroga i wiedz czego unikać!

Czym jest przepuklina? Przepuklina występuje, gdy wewnętrzna część ciała, na przykład organ lub jakakolwiek tkanka tłuszczowa, wypycha lub wylewa się przez słabe miejsce w otaczających go mięśniach lub ścianach tkanki. Istnieje wiele rodzajów przepuklin, często spotykane jest w przypadku osób, które pracują w ciężkich warunkach, które wymagają od nich podnoszenia ciężarów ponad miarę.

abdominal-pain-2821941_960_720

Najczęstsze rodzaje przepuklin

Przepuklina pachwinowa (wewnętrzna pachwina) – jest to najczęstszy rodzaj przepukliny, szczególnie u mężczyzn, występuje, gdy jelita przepuszczają słabe miejsce w dolnej ścianie brzucha, często w kanale pachwinowym. Ten typ przepukliny jest związany ze starzeniem się i występuje, gdy brzuch jest wielokrotnie obciążony nadmiernym ciężarem np. z powodu pracy fizycznej U mężczyzn obszar kanału pachwinowego to miejsce, w którym przewód nasienny przechodzi od brzucha do worka mosznowego i podtrzymuje jądra, a u kobiet kanał pachwinowy zawiera więzadło utrzymujące macicę w pozycji. Przepuklina pachwinowa wynikająca z nacięcia to stan, który może wystąpić u niektórych osób poddanych operacji brzusznej. Jelita mogą przepchnąć bliznę po nacięciu lub otaczającą ją, słabą tkankę.

Przepuklina udowa (pachwina zewnętrzna) – ten stan występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Występuje, gdy tkanka tłuszczowa lub część jelita przenika do pachwiny w górnej części wewnętrznej uda. Podobnie jak przepuklina pachwinowa ten typ przepukliny jest związany ze starzeniem się i występuje z powodu powtarzającego się obciążenia brzucha.

Kilka innych mniej popularnych rodzajów przepuklin to przepukliny pępkowe, przeponowe, przepukliny mięśniowe.

Skąd się bierze przepuklina?

Przepukliny są zazwyczaj spowodowane kombinacją kilku czynników. Osłabienie mięśni lub tkanek łącznych spowodowane zaburzeniami lub przerwami w naturalnym cyklu rozkładu tkanek i ich naprawy, dodatkowo z obecnością zwiększonego ciśnienia lub napięcia w słabych mięśniach lub tkance łącznej sprawia, iż ma miejsce przepuklina.

Przepukliny ogólnie można podzielić na dwie kategorie:

Wrodzone- ten typ może rozwinąć się jeszcze przed urodzeniem, choć może nie być rozpoznawany przez tygodnie, miesiące, a nawet lata. Ta przepuklina, która rozwija się znacznie później w życiu, może w rzeczywistości być wynikiem wady, którą miałeś od dziecka.

Nabyte – ten typ występuje, gdy mięśnie lub tkanka łączna w jamie brzusznej stają się słabe z powodu nacisku lub są uszkodzone z powodu obrażeń w miarę starzenia się.

Wraz z wiekiem twoje ciało jest stale zaangażowane w zrównoważony cykl budowania i niszczenia mięśni i tkanki. Z wiekiem enzymy, które kontrolują ten proces, mogą stracić równowagę. Kiedy twoje ciało nie może skutecznie zrównoważyć cyklu budowy i naprawy, mięśnie i tkanki, szczególnie w okolicy pachwiny mogą stać się słabe. Do częstych czynników, które mogą prowadzić do osłabienia mięśni należą:

  • złe odżywianie

  • zaawansowany wiek

  • prowadzenie siedzącego trybu życia

  • otyłość

  • nałogowe palenie

  • nadużywanie alkoholu

  • urazy

  • operacje medyczne

Przeczytasz więcej o przepuklinie brzusznej na medlabo.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>