Jak przygotować się do bezpiecznej obsługi ciągników i traktorów?

tractor-5377824_960_720Traktory są główną przyczyną przypadkowych wypadków w gospodarstwach rolnych. Przez lata wielu rolników, robotników rolnych i innych osób mieszkających na farmach lub odwiedzających je, zostało poważnie rannych z tego powodu. Dlatego tak ważne jest dbać o rozważne korzystanie ze sprzętu rolniczego, jak również mieć do dyspozycji dobry sklep rolniczy jak https://www.futurefarm24.pl/, gdzie można w razie czego zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne części zamienne.

Jak dostrzec zagrożenie?

Regularnie sprawdzaj zagrożenia związane z ciągnikami, podłączonymi narzędziami i warunkami polowymi. Obszary niebezpieczne mogą obejmować części mechaniczne, szkolenie operatorów, inne osoby, procedury pracy, niebezpieczne podnośniki, warunki klimatyczne, używane chemikalia, nierówny teren i wszelkie inne potencjalne przyczyny obrażeń lub niebezpiecznego zdarzenia. Prowadź dokumentację, aby zapewnić ocenę i kontrolę zidentyfikowanych zagrożeń.

Jak oszacować ryzyko?

Po zidentyfikowaniu potencjalnego zagrożenia oceń prawdopodobieństwo wystąpienia urazu lub niebezpiecznego zdarzenia. Na przykład, ryzyko dla dzieci bawiących się w pobliżu ciągnika będzie się różnić w zależności od tego, co robi operator ciągnika, jak blisko ciągnika się znajduje i czy operator wie, że tam są. Rozważ sposoby minimalizacji ryzyka. Wprowadź zmiany.

Jak przygotować się do bezpiecznej obsługi ciągników i traktorów?

Przeczytaj i postępuj zgodnie z procedurami bezpieczeństwa zawartymi w instrukcji producenta. Upewnij się, że zainstalowano zatwierdzoną kabinę lub konstrukcję chroniącą przed skutkami wywrócenia. Dopasuj i używaj pasów bezpieczeństwa w ciągnikach, a jeśli istnieje ryzyko spadających przedmiotów, należy zamontować konstrukcję zabezpieczającą przed upadkiem.

Aby zmniejszyć ryzyko nadwyrężenia pleców, zamontuj siedzenie z ogranicznikami bocznymi i oparciem. Noś ochronę słuchu i pamiętaj, że nie wszystkie kabiny ciągnika są dźwiękoszczelne. Dodatkowo:

• Trzymaj dzieci z dala od traktorów i maszyn.
• Wyjmij kluczyki, gdy ciągniki nie są używane.
• Prowadź aktualny harmonogram konserwacji.
• Postępuj zgodnie z procedurami bezpiecznej konserwacji i podnoszenia.

Upewnij się, że operator jest odpowiednio przeszkolony do każdego rodzaju pracy ciągnika. Wsiadaj i schodź zawsze z lewej strony ciągnika – aby uniknąć kontroli. Ustaw fotel tak, aby wszystkie elementy sterujące były bezpiecznie i wygodnie dostępne. Utrzymuj wszystkie osłony na miejscu, w tym przystawkę odbioru mocy, jak również uruchamiaj samoczynnie rozrusznik tylko ze stanowiska operatora. Nigdy nie przewoź pasażerów!

Podczas obsługi ciągnika

Jedź z wystarczająco małą prędkością, aby zachować kontrolę nad nieoczekiwanymi zdarzeniami. Zmniejsz prędkość przed skręceniem lub użyciem hamulców. Uważaj na rowy, kłody, skały, zagłębienia i nasypy. Zawsze delikatnie włączaj sprzęgło, zwłaszcza podczas jazdy pod górę lub holowania. Używaj jak najszerszego rozstawu kół na zboczach i pochyłościach. Ostrożnie zjeżdżaj ze wzniesień na niskim biegu, używając silnika jako hamulca.

[TB]

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>