Rejestracja bezrobotnego w urzędzie pracy – krok po kroku

Rejestracja bezrobotnego w urzędzie pracy - krok po krokuDzięki rejestracji w urzędzie pracy uzyskujemy status osoby bezrobotnej i w rezultacie otrzymujemy ubezpieczenie zdrowotne uprawniające do korzystania z opieki zdrowotnej z Narodowego Funduszu Zdrowia. Spełniając określone warunki, możemy także uzyskać zasiłek dla osób bezrobotnych. Całą kwestię związaną z rejestracją możemy załatwić bez wychodzenia z domu, za pomocą komputera lub smartfona z dostępem do internetu. Jak więc zarejestrować się w urzędzie pracy krok po kroku?

Kiedy można zarejestrować się w urzędzie pracy?

Zanim przystąpimy do procesu rejestracji w urzędzie pracy, upewnijmy się, że takowa jest możliwa. Status osoby bezrobotnej bowiem, można uzyskać jedynie po spełnieniu określonych warunków. Oprócz podstawowego, jakim jest nieposiadanie zatrudnienia, nie powinniśmy także posiadać innych opodatkowanych przychodów, które przekraczają połowę kwoty minimalnego wynagrodzenia. Także własność nieruchomości rolnej wpływa na możliwość rejestracji w urzędzie pracy.

Aby móc zarejestrować się w urzędzie pracy, powinniśmy być zdolni i gotowi do podjęcia zatrudnienia (automatycznie wykreśla to osoby, które przebywają na zwolnieniu lekarskim L4).

Rejestracja w urzędzie online- krok po kroku

Chcąc zarejestrować się w urzędzie pracy, wchodzimy na dedykowaną temu stronę internetową i wybieramy odpowiedni urząd, w którym chcemy się zarejestrować. Pierwszym etapem zgłoszenia osoby bezrobotnej jest wypełnienie ankiety, które weryfikuje, czy spełniamy warunki do nabycia statusu osoby bezrobotnej. System automatycznie udzieli odpowiedzi pozytywnej lub negatywnej po zakończeniu ankiety. Jeśli odpowiedzi z ankiety zostaną zaakceptowane, zostaniemy przekierowani do specjalnej zakładki, w której dokonujemy wyboru czy chcemy zarejestrować się w sposób całkowicie elektroniczny, czy chcemy dopełnić formalności osobiście w urzędzie.

Następnie powinniśmy przedstawić wszystkie niezbędne do rejestracji dokumenty. Aby tego dokonać, należy zeskanować je i załączyć w kolejnych zakładkach. Wszelka wymagana dokumentacja jest rozpisana na początku procesu rejestracyjnego. Gdy wprowadzimy już wszystkie potrzebne dane, na ekranie wyświetli się tekst o prawach i obowiązkach osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy. Po zapoznaniu się z nim przechodzimy do etapu weryfikacyjnego. Cały wniosek musimy potwierdzić poprzez podpis elektroniczny lub podpis profilem zaufanym, co pozwala na automatyczne przesłanie wniosku do wybranego na początku urzędu pracy.

Jeśli cały proces przebieg pomyślnie na elektroniczną skrzynkę pocztową otrzymamy potwierdzenie przekazania dokumentów do odpowiedniego organu. Pozostaje wtedy tylko czekać na decyzję, którą wyda urząd pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>