Na jaki rodzaj dywanu się zdecydować?

3 dywan pokoj_800x522Urządzając wnętrza bardzo chętnie uwzględniamy dywany. Jeśli aktualnie zastanawiasz się nad kupnem dywanu do swojego mieszkania, to na pewno przyda Ci się wiedza na temat ich rodzajów. 

Nieustanny rozwój technologii produkcji oraz możliwość stosowania najróżniejszych rodzajów materiałów sprawiły, że na rynku dywanów i wykładzin możemy zauważyć ogromną różnorodność stylów, rodzajów, gatunków i wzorów. Urządzając wnętrze zazwyczaj pragniemy stworzyć kompozycję charakteryzującą się określonymi cechami. Świadomość tego jakie rodzaje dywanów mamy aktualnie do dyspozycji niewątpliwie pomaga we właściwym ich doborze do stylizacji mieszkania.

Rodzaje materiałów stosowanych w produkcji dywanów

Tworzywa sztuczne zmieniły świat. Coraz to kolejne opracowywane syntetyki rewolucjonizowały kolejne gałęzie przemysłu. Nie inaczej stało się z produkcją dywanów i wykładzin. Obecnie w sklepach z dywanami przeważają te wykonane z przędzy syntetycznej. Najczęściej wykorzystywane materiały syntetyczne w produkcji dywanów to:

  • poliester,
  • polipropylen,
  • wiskoza,
  • akryl.

Zastosowanie materiałów syntetycznych umożliwiło stworzenie dywanów i wykładzin zupełnie nowego typu. Bardzo szybko popularność zyskały dywany typu shaggy, dywany 3d, a ostatnio także dywany pluszowe. Za wyborem dywanów syntetycznych przemawia przede wszystkim ich niewysoka cena. Jednocześnie są one bardzo wytrzymałe i odporne na zniekształcenia.

Pomimo ogromnej popularności dywanów wykonanych z tworzyw sztucznych nadal bardzo chętnie wybierane są dywany produkowane z materiałów naturalnych. Są to przede wszystkim dywany wełniane. Co warto wiedzieć o dywanach wykonanych z wełny? Jak każdy dywan tak i dywan wełniany może nie być korzystnym rozwiązaniem dla alergików. Chociaż od specjalistów ze sklepu DywanyWitek.pl możemy dowiedzieć się, że dywany wełniane pylą przede wszystkim w pierwszych tygodniach użytkowania. Po tym okresie nie są już tak bardzo nieprzyjazne osobom uczulonym. Dywany wełniane charakteryzują się ciekawą zdolnością do regulacji wilgotności powietrza, tworząc jednocześnie we wnętrzu przyjemny naturalny mikroklimat. Wełna na podłodze to także dodatkowa warstwa znakomitej izolacji termicznej oraz akustycznej. Gruby wełniany dywan znakomicie tłumi kroki, jest zatem bardzo wskazany w mieszkaniach, gdzie sąsiedzi mieszkający na niższej kondygnacji narzekają na dobiegające z naszego mieszkania odgłosy podczas chodzenia czy wykonywania różnych ćwiczeń.

Rodzaje dywanów – kształt runa

Ciągły rozwój technologii produkcji przyczynił się do powstania dywanów charakteryzujących się całkowicie nowymi kształtami runa. Mocne syntetyczne tworzywa umożliwiły stworzenie włochatych dywanów shaggy oraz charakteryzujących się efektem przestrzenności dywanów 3d. W ostatnich latach coraz popularniejsze są natomiast dywany pluszowe. Dywany też tworzy się różnymi metodami wykonywania splotów. W nowoczesnych aranżacjach wnętrz z powodzeniem wykorzystuje się na przykład dywany płasko-tkane (tzw. dywany sznurkowe). Wielbiciele naturalnych materiałów nierzadko wybierają nawet dywany w postaci skór.

Od czego będzie zależeć twój wybór dywanu? Dla wielu osób urządzających wnętrze wybór w pewnej mierze determinowany jest kosztami. To na jaki model dywanu się zdecydujemy będzie zależeć od tego jaki charakter pragniemy nadać wnętrzu naszego mieszkania, oraz od tego jakich praktycznych funkcji od takiego dywanu oczekujemy.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>