Wybór konta bankowego jest ważnym krokiem w osiąganiu celów finansowych. Najlepsze konta mają niskie opłaty, wysokie oprocentowanie i łagodną politykę w przypadku przekroczenia stanu konta. Niezależnie od tego, czy chcesz umieścić tam swoją gotówkę na dłuższą czy krótszą metę, pomożemy Ci wybrać typ konta, który pasuje do twoich celów.
Rodzaje kont bankowych
Niektóre banki lub kasy oszczędnościowo-kredytowe oferują różne wersje niektórych z poniższych kont dla nastolatków, studentów i seniorów, dlatego najlepiej w poszczególnych placówkach dowiadywać się szczegółowych informacji na temat prowadzenia każdego rodzaju konta osobistego w banku.
Niskie opłaty są szczególnie ważne, gdy decydujesz się na konto bankowe. Według danych sześćdziesiąt jeden procent Polaków unika opłat bankowych i ty też możesz. Oto kilka porad:
Uważaj na opłaty: unikaj kont z miesięcznymi opłatami serwisowymi i małymi sieciami bankomatów, które nie zwracają opłat poza bankomatami.
Sprawdź opcje debetu: wybierz konto z łagodną polityką debetu.
Cel wysokich odsetek: wybierz stawki 1% lub wyższe dla kont oszczędnościowych.
Osobiste konto bankowe służy do codziennej bankowości, w tym do wpłacania gotówki, wypłacania gotówki i płacenia rachunków. Oferuje wiele sposobów dostępu do pieniędzy – takich jak karty debetowe, bankomaty i czeki osobiste – i nie ogranicza liczby miesięcznych transakcji, które możesz wykonać.
Na co zwrócić uwagę?
Niektóre konta osobiste oferują odsetki, ale twoje pieniądze mogą nie pozostawać tam na tyle długo, aby je zarobić. Zamiast tego poszukaj konta, które nie pobiera miesięcznej opłaty za utrzymanie, nie wymaga minimalnego salda, zwraca opłaty za transakcje bankomatowe poza siecią banku i ma łagodną polisę w rachunku bieżącym.
Konto oszczędnościowe
Podstawowe konto oszczędnościowe zapewnia bezpieczne miejsce do przechowywania pieniędzy i umożliwia szybki dostęp do środków w przypadku nagłego wypadku, utraty pracy lub innego nieoczekiwanego wydatku. Może jednak obowiązywać limit liczby transakcji, które możesz wykonać na miesiąc.
Większość kont oszczędnościowych w tradycyjnych bankach jest bardzo mało oprocentowana. Średnia krajowa stawka dla konta oszczędnościowego wynosi obecnie zaledwie 0,07%, ale można znaleźć konta internetowe, które oferują niskie opłaty i wysokie stawki daleko od 1%.
Czego szukać? Niskie opłaty i najlepsza stawka, jaką możesz uzyskać – to powinno Cię interesować w pierwszej kolejności. Najlepsze stawki będą prawdopodobnie w unii kredytowej lub instytucji dostępnej tylko w Internecie.
Możesz też… Mieszać i łączyć!
Nie musisz trzymać wszystkich kont pod jednym dachem. Możesz znaleźć dobre konto czekowe w pobliskiej unii kredytowej, solidne konto oszczędnościowe online i atrakcyjną ofertę na konto osobiste w innym banku. Mieszaj i dopasowuj według własnego uznania. Otwarcie konta online lub w oddziale zajmuje tylko kilka minut. Po zakończeniu konfiguracji sprawdź, w jaki sposób narzędzia i funkcje konta mogą pomóc Ci osiągnąć cele finansowe.
Aby dowiedzieć się więcej na temat wyboru konta bankowego – kliknij tutaj.