Rodzaje umów pomiędzy pracodawcą a pracownikiem

pexels-photo-1437866Zatrudnienie, czyli kwestie praw i obowiązków pomiędzy pracodawcą a pracownikiem regulują liczne umowy. Wśród nich można wymienić umowę o pracę, umowę zlecenie czy umowę o dzieło. Każda z nadmienionych umów posiada inne cechy charakterystyczne, które przedstawiono poniżej.

Umowa o pracę

Ten rodzaj umowy regulują przepisy Kodeksu Pracy. Praca regulowana umową o pracę może zostać zawarta na:
okres próbny,
na zastępstwo,
na czas określony,
na czas nieokreślony.
Każdy typ tej umowy różni się czasem wypowiedzenia, jaki obowiązuje w przypadku konieczności rozwiązania umowy przed końcem jej trwania. Dopuszcza się również jeszcze szybsze zakończenie umowy podpisując tak zwane „rozwiązanie umowy za porozumieniem stron”.
Pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego i zwolnienia lekarskiego w ramach tej umowy. Dodatkowo osoba pracująca w ramach umowy o pracę ma opłacane wszystkie składki, czyli zdrowotne, chorobowe, rentowe i emerytalne. Jest to także korzystna umowa dla osób planujących powiększenie rodziny ze względu na urlop macierzyński, rodzicielski czy wychowawczy. A kobieta w ciąży jest prawnie chroniona i przysługuje jej płatne zwolnienie lekarskie w wysokości 100% wynagrodzenia.

Umowa zlecenie

Jest to typ umowy cywilnoprawnej, którą reguluje obowiązujące prawo cywilne. Ten rodzaj umowy określa zadania oraz prawa, które nakłada umowa na zleceniodawcę i zleceniobiorcę. W umowie zlecenia powinno zawrzeć się:
cel umowy, czyli zadanie wykonywane przez zleceniobiorcę na rzecz zleceniodawcy;
sposób rozliczenia, czyli wspomniane zadanie zostanie wykonane odpłatnie czy bezpłatnie;
ramy czasowe, w których obie strony muszą się zmieścić.
Od umowy zlecenie opłacane są tylko składki zdrowotne, a a umowa może zostać rozwiązana przez obie strony w każdym momencie.

Umowa o dzieło

Osoby pracujące w ramach umowy o dzieło w dokumencie znajdą informacje dotyczące:
wykonywanego dzieła,
terminu wykonania określonego dzieła,
terminu i wysokości płatności.
Niestety pracując w ten sposób nie naliczane są lata składkowe, czyli również staż pracy. Jednak można znaleźć plusy tego rodzaju umowy, czyli:
od wypracowanej kwoty pobiera się tylko podatek,
jest to ciekawa forma zatrudnienia dla młodych mam i osób dorabiających ze względu na elastyczność tego rozwiązania oraz brak przeszkód od strony prawnej.
Podsumowując uważa się, że najbardziej stabilną formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Takiego też rozwiązania poszukuje wielu z nas przeszukując oferty pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>