Jak rozpoznać dobry storytelling – cechy

marketing-headerStorytelling jest narzędziem marketingowym, które odpowiednio wykorzystane gromadzi w sobie ogromny potencjał. Za tym pojęciem kryje się marketing narracyjny – prowadzący odbiorcę przez opowieść – w efekcie tworząc pozytywny wizerunek marki lub produktu.

Sukces storytellingu jako narzędzia marketingowego polega na tym, że jako odbiorcy jesteśmy przyzwyczajeni do narracji, którą spotykamy przecież na co dzień w książkach, filmach, serialach, ale także innych tekstach kultury, w tym obrazach. Co więcej, storytelling potrafi pobudzać obie półkule mózgu, a więc lewą utożsamianą z faktami i rozsądkiem oraz prawą, związaną z wyobraźnią i pozytywnymi emocjami. Czym cechuje się dobrze wykorzystywany storytelling?

Dobry storytelling rozbudza emocje

Kluczowe z punktu widzenia skutecznego storytellingu są właśnie emocje. Narracja nie może pozostać dla odbiorcy obojętna. Storytelling w marketingu można porównać do filmu krótkometrażowego, który na koniec angażuje ludzi do refleksji, a nawet działania. Emocje skłaniają klientów do podejmowania decyzji w inny sposób. Kierowania się przy dokonywaniu wyborów zakupowych nie tylko rozumem i analizą, jak i pozytywnym skojarzeniem z marką, które zostało osiągnięte właśnie dzięki storytellingowi.

Narracja jest budowana wokół problemu

Cechą charakterystyczną skutecznego storytellingu jest pewien uniwersalny sposób budowania narracji. Każda historia musi mieć swojego bohatera, z którym odbiorca przynajmniej częściowo powinien się utożsamiać. Bohater tej narracji niemal jak w starożytnym dramacie staje przed konfliktem czy problemem do rozwiązania. Warto zauważyć, że ten uniwersalny schemat możemy spotkać w zdecydowanej większości filmów fabularnych i powieści.

Pozytywne zakończenie

Kolejnym elementem storytellingu jest zakończenie, które ostatecznie wzbudzi w odbiorcy pożądane emocje przez twórcę historii (marketera). W zdecydowanej większości przypadków chodzi o szczęśliwe zakończenie. Mimo wszystko zdarza się, że storytelling może opierać się na wątkach humorystycznych. Ważne, aby dzięki historii marka bądź produkt stawały się jeszcze bardziej rozpoznawalne. Odbiorca powinien nabrać przekonania, że podobna historia może przydarzyć się również jemu albo nawet doświadcza jej na co dzień. Podsunięte rozwiązanie natomiast prowadzi do równie pozytywnego zakończenia.

Przekaz trafiający do grupy docelowej

Dobrej kampanii opierającej się na storytellingu nie można zaplanować w oderwaniu od grupy docelowej. Bohaterowie tej krótkiej zazwyczaj narracji powinni mówić tym samym językiem co potencjalni klienci. Odbiorca musi dostrzec wyraźne podobieństwo między sobą a bohaterem historii. W przeciwnym razie, nawet jeśli narracja zainteresuje odbiorcę, niekoniecznie wpłynie na jego decyzje zakupowe.

Wyraźne powiązanie z marką

Newralgicznym punktem storytellingu jest powiązanie narracji z marką. W tym przypadku twórcy kampanii stąpają po niepewnym gruncie, ponieważ zbyt mocne nasycenie historii treściami reklamowymi z pewnością pozbawi jej autentyczności. Z drugiej strony odbiorca musi ostatecznie powiązać swoje emocje z konkretną marką. W przypadku najbardziej rozpoznawalnych marek wystarczy logo umieszczone na końcu reklamy. Z kolei marka, która dopiero pojawiła się na rynku musi zaprezentować się nieco bardziej wyraziście.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>