Rynek nieruchomości w Polsce – komu oferuje pracę?

don

Polski rynek nieruchomości staje się ostatnio coraz bardziej atrakcyjny dla potencjalnych pracowników. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze – w nieruchomościach zauważyć można wyraźne ożywienie (zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym), dlatego też pracy jest w bród. Po drugie – od zeszłego roku do pracy w charakterze doradcy ds. nieruchomości nie jest już potrzebna licencja państwowa, dlatego praca jest już w zasięgu osób, które wcześniej nie miały szans na postawienie pierwszych kroków w zawodzie. I wreszcie po trzecie – w związku z tym, że doradca ds. nieruchomości przestał już być pośrednikiem między sprzedającym i nabywcą, a stał się ekspertem w swojej dziedzinie, na kolejnych adeptów próbujących swoich sił w tym zawodzie czekają nowe wyzwania, a przy tym praca staje się coraz bardziej fascynująca. Jakie zawody związane z nieruchomościami warto rozpatrzyć przy planowaniu swojej kariery?

Rzeczoznawca majątkowy

Wyjątkowo intratna posada ciesząca się dużym szacunkiem w branży oraz wśród klientów. Zadaniem rzeczoznawcy majątkowego jest przygotowywanie rzetelnych wycen nieruchomości opartych na gruntownej analizie ich stanu technicznego, jakości zużytych materiałów, a także potencjalnej atrakcyjności dla nabywcy (np. związanej z położeniem). Polem do popisu dla rzeczoznawcy majątkowego są też wszelkie remonty czy przebudowy nieruchomości, także w obrębie budynków komercyjnych, obiektów użytku publicznego czy zabytków. W związku z tym, że opinia rzeczoznawcy majątkowego z reguły oceniana jest jako wiążąca, posada uważana jest za solidną, dającą pewność zatrudnienia, a także nieźle opłacaną (mediana zarobków to ok. 4,5 tys. zł).

Doradca ds. sprzedaży nieruchomości

Innymi słowy – przedstawiciel handlowy działający na rynku nieruchomości. Najbardziej popularny zawód w branży, polegający przede wszystkim na wyszukiwaniu potencjalnych klientów, pośredniczeniu między sprzedawcą i nabywcą, a także oferowaniu wiedzy eksperckiej na temat szczegółów zawieranych transakcji oraz specyfiki danej nieruchomości. Mamy tu do czynienia z pełnym spektrum wykorzystywanych w pracy kompetencji, podejmowanych działań oraz zarobków – o ile początkujący doradca zarabia średnio 3 tys. złotych, o tyle doświadczony specjalista polecany przez swoich klientów oraz oferujący wyjątkowo wyspecjalizowaną wiedzę na temat wybranego segmentu rynku zarabia z reguły dwukrotnie więcej.

O sukcesie w tym zawodzie decyduje połączenie kompetencji „twardych” (gruntowna znajomość rynku) oraz „miękkich” (komunikatywność, dobry kontakt z klientem, zrozumienie dla jego potrzeb i obaw, a także nowoczesne zdolności marketingowe). Innymi słowy, dobry doradca to ktoś, kto potrafi przedstawić klientowi wiedzę opartą na analizie rynku w taki sposób, by móc podjąć najlepszą możliwą decyzję. A to jest umiejętność na wagę złota.

Trader rynku pierwotnego

Dobre wyniki finansowe gwarantuje również praca w charakterze tradera rynku pierwotnego. Czym zajmuje się osoba na tym stanowisku? Przede wszystkim gruntowną analizą każdej inwestycji budowlanej w danym obszarze, co pozwala mu pozyskiwać nowe nieruchomości bezpośrednio od deweloperów, by następnie wprowadzić je na rynek. Trader współpracuje zarówno z deweloperami, jak i z doradcami ds. nieruchomości, co pozwala mu na pośredniczenie w wielu korzystnych transakcjach, a tanie mieszkania oferowane klientom sprawiają, że zawód ten jest postrzegany jako atrakcyjny zarówno ze względu na zarobki (mediana wynosi ok. 4 tys. zł), jak i w związku z dobrą pozycją na rynku. Trader rynku pierwotnego ceniony jest także wśród deweloperów oraz inwestorów, ponieważ to on pozwala im się najlepiej zorientować w potrzebach potencjalnych klientów oraz w skali popytu na poszczególne typy nieruchomości.

Doradca ds. najmu

Kolejny zawód z przyszłością, zwłaszcza że z usług doradcy ds. najmu zazwyczaj korzystają klienci biznesowi, którzy potrzebują lokalu do prowadzenia działalności firmy zawsze idealnie dopasowanego do potrzeb. O ile w sferze prywatnej wciąż jesteśmy bardziej przyzwyczajeni do tego, by stawiać przede wszystkim na kupno własnego mieszkania, o tyle w przypadku działalności biznesowej takie rozwiązanie jest nieefektywne – ogranicza zdolność firmy do dostosowywania się do nowych warunków rynkowych. I właśnie dlatego doradca ds. najmu pracujący dla klienta biznesowego ma szanse na duże premie od zawieranych umów. Podobnie jak doradca zajmujący się najmem lokali użytkowych i turystycznych (zarówno prywatnych apartamentów, jak i pokoi hotelowych).

Warto również pamiętać o tym, że nawet klienci prywatni wynajmują mieszkania znacznie częściej niż np. 10 lat temu. Wynika to ze zmiany przyzwyczajeń, a także z coraz częściej występującej praktyki dostosowywania miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia, które przecież może być zmienne. I dlatego też doradcy ds. najmu pracujący w sferze prywatnej zarabiają dziś więcej niż przed laty (średnio 2,5 – 3,5 tys. netto), a rynek wykazuje coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się najmem.

Specjalista ds. gruntów

Obok mieszkań i lokali wynajmowanych przedsiębiorcom za pewną inwestycję uważa się nabywanie gruntów rolnych. W ostatnich latach cena ziemi sukcesywnie rośnie (w ciągu dekady wzrosła ona o ponad 300%), a wraz z nią kwitnie zainteresowanie inwestycjami w grunty. Jednakże cena gruntu jest silnie uzależnienia od jego lokalizacji, a także od szeregu innych czynników (np. jakości gleby, stopnia rozwoju regionu, a nawet od jakości pracy lokalnych władz samorządowych). I tu właśnie szczególnie pożądana jest praca dobrego specjalisty ds. gruntów.

Osoba pracująca w tym zawodzie musi koniecznie – podobnie jak w przypadku doradcy ds. sprzedaży nieruchomości, specjalisty ds. najmu czy tradera – umieć łączyć wiedzę o rynku oraz prawie handlowym z kompetencjami „miękkimi”, czyli z dobrym kontaktem z kontrahentami. I od tego też zależy wysokość uzyskiwanych zarobków – w zależności od wysokości sprzedaży mogą one osiągać od 3 do 5 tys. zł.

Jak widać ścieżek rozwoju w branży nieruchomości jest wiele. Praca na tym rynku pozwala na zarabianie satysfakcjonujących pieniędzy, a także – co ważne – samodzielne zarządzanie własnym czasem. Należy jednak pamiętać, że odkąd licencja państwowa przestała być wymagana, a kryzys sprawił, że kupujących na rynku jest coraz mniej, konkurencja w tej branży jest spora, dlatego konieczne są: ciągłe podnoszenie własnych kwalifikacji, rozwijanie umiejętności sprzedażowych, entuzjazm, zaangażowanie oraz odporność na stres. Jeżeli uważasz, że potrafisz spełnić wszystkie te kryteria – spróbuj swoich sił na rynku nieruchomości!

Autor: Monika Nowak – pracownik działu HR w firmie Allcon Osiedla http://www.allcon.pl/mieszkania/apartamenty/, pasjonująca się doskonaleniem zawodowym i coachingiem, zarówno w odniesieniu do pracowników firmy, jak i do siebie samej.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Tomek pisze:

    Na rynku pracy niby tyle ofert a jednak okazuje się, że znalezienie czegoś dobrego i pozwalającego godnie życ jest niezwykle trudne. Co z tego że szuakają pośredników, rzeczoznawców i innych skoro okazuje się, że pracę i tak dostają osoby po znajomościach – co to daje, że chodzimy na rozmowy? jedno wielkie nic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>