Rynek pracy w 2014 r. – kogo poszukiwali pracodawcy?

Pierwszy kwartał 2015 roku jest doskonałym momentem do podsumowania sytuacji na rynku pracy w roku ubiegłym. Warto więc sprawdzić, jakich osób poszukiwali pracodawcy i w których branżach jest najwięcej ofert zatrudnienia, by wiedzieć, jak dalej kierować swoją karierą zawodową.

Wykwalifikowani pracownicy fizyczni

Od kilku lat można zauważyć wyraźny trend w zwiększeniu się ilości ofert pracy w sektorze produkcji, pracy fizycznej i budownictwa. W sektorze pracy fizycznej, budownictwa i ochrony, w 2014 roku było o ponad 20 tysięcy więcej ofert pracy niż w drugiej najbardziej poszukiwanej kategorii, czyli administracji, która wyprzedziła sektor produkcji jedynie o 3 tysiące ofert zatrudnienia.

Trend ten wynika przede wszystkim ze znacznego zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników fizycznych, np. zbrojarzy, cieślów, murarzy czy mechaników. Osoby wykształcone w tych zawodach, mogą wybierać spośród ofert pracy w kraju i za granicą. Polscy fachowcy są doceniani głównie w Niemczech, gdzie za godzinę swojej pracy mogą otrzymywać nawet kilkanaście euro.

Wysoka emigracja fachowców spowodowała zwiększenie się ilości ogłoszeń o pracę w tych zawodach w kraju. Dzięki wysokiemu popytowi pracodawców na wykwalifikowanych absolwentów szkół zawodowych, zwiększyła się także wysokość wynagrodzenia pracowników fizycznych, budowlańców czy osób zatrudnionych przy produkcji. Można się spodziewać, że trend ten utrzyma się jeszcze przez 5-10 lat, ze względu na utrudniający nasycenie rynku brak szkół zawodowych.

Warszawa i Śląsk

Podobnie jak w latach ubiegłych w 2014 roku ogłoszenia o pracę pochodziły głównie z województw: mazowieckiego, dolnośląskiego i śląskiego. Warto jednak zaznaczyć, że ilość wszystkich ogłoszeń z danego regionu nie odzwierciedlała sytuacji w całych województwach. Większość ofert zatrudnienia pochodziła bowiem z największych miast, czyli Warszawy, Wrocławia i Katowic. Przykładowo, w województwie dolnośląskim znalezienie dobrze płatnej pracy w Wałbrzychu jest bardzo trudne (ponad 10-procentowe bezrobocie), mimo że na Dolnym Śląsku ilość ofert pracy jest imponująca. Najmniej pracowników poszukiwano natomiast w województwach: opolskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Województwa te od kilkunastu lat nie mogą poradzić sobie z wysokim bezrobociem, mimo że otrzymują sporą ilość dotacji na zwiększenie zatrudnienia – pieniądze te są przeznaczane m.in.: na organizowanie kursów szkoleniowych dla bezrobotnych.

praca-2014

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Krzysztof pisze:

    Witam no właśnie i wszystko się wyjaśniło. Ja mieszkam w województwie lubelskim i teraz widze, dlaczego tu jest tak ciężko o pracę. Tu jest po prostu tragedia, a w województwie z którym graniczę, czyli podkarpackim jest jeszcze gorzej. Jeśli ktoś chce pracować to tylko i wyłacznie w grę wchodzą duże miasta inaczej jest strasznie ciężko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>