Staw skroniowo-żuchwowy – dlaczego potrzeba mu fizjoterapii?

woman-3895496_1280Czy słyszałeś kiedyś o stawie skroniowo-żuchwowym? Większość z Was prawdopodobnie nie, bo niestety dowiadujemy się o tym tylko wtedy, gdy sprawia nam to problemy.

Staw skroniowo-żuchwowy jest połączeniem kości skroniowej z dolną szczęką i znajduje się w okolicy ucha i umożliwia następujący ruch:

  • zamykanie i otwieranie ust

  • wysuwanie i cofanie żuchwy

  • ruchy na boki

Objawy zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego mogą mieć charakter miejscowy, m.in. ból w okolicy ucha, napięcie szczęki, niemożność otwarcia ust, podskakiwanie lub klikanie w stawie podczas jedzenia itp. Zaburzenia w szczęce mogą powodować objawy w innych częściach ciała, m.in. ból głowy, ból kręgosłupa szyjnego, ból barku lub ból zęba.

Problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym często zaczynają się w jamie ustnej. Nieprawidłowy zgryz lub leczenie stomatologiczne mają ogromny wpływ na mechanikę stawów. Dlatego bardzo ważna jest współpraca stomatologa z fizjoterapeutą! Ta współpraca pomaga znaleźć i wyleczyć przyczynę problemu, który czasem będzie wynikał z leczenia stomatologicznego, a czasem z zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Dzięki temu możliwa jest fizjoterapia stomatologiczna poznań i podobne działania, które mają na celu pomóc osobie zmagającej się z zaburzeniami, o jakich mowa.

Fizjoterapia stomatologiczna – o co w tym chodzi?

Fizjoterapia była stosowana od czasów starożytnych w leczeniu chorób stawów i mięśni. Wyleczyła również różne choroby bez powodowania urazów psychicznych i bólu związanego z operacją. Ta nowatorska metoda medycyny została wprowadzona do praktyki w stomatologii jako terapia uzupełniająca. Fizjoterapia jest uznawana za niezbędną również, jeśli chodzi o zapobieganie lub leczenie hipomobilności lub zesztywnienia stawu skroniowo-żuchwowego.

Ruch terapeutyczny odżywia staw bez aktywacji bolących mięśni. Osoby mające problemy z wyraźnym mówieniem, połykaniem problemy lub osłabienie mięśni jamy ustnej mogą skorzystać na ćwiczeniach wzmacniających twarz.

Ćwiczenia ruchowo-ustne są przydatne w leczeniu zaburzeń fonologicznych/artykulacyjnych. Kilka fizykoterapii, takich jak masaż i ćwiczenia twarzy zalecane są pacjentom z porażeniem Bellsa. Jest również pomocny w leczeniu stanów takich jak szczękościsk, zwłóknienie podśluzówkowe jamy ustnej, zespół Downa, a nawet rak jamy ustnej. Jest stosunkowo prosty i nieinwazyjny, ma niski koszt i umożliwia łatwe samodzielne zarządzanie przez pacjenta. Ta uzupełniająca metoda terapeutyczna jest jedną z głównych części kompleksowego programu leczenia pacjentów z zaburzeniami ustno-twarzowymi. To uświadamia jak wielkie jest znaczenie fizjoterapii jako terapii wspomagającej w leczeniu pacjentów z zaburzeniami ustno-twarzowymi.

Fizjoterapia to zawód medyczny zajmujący się oceną, diagnostyką i leczeniem choroby i niepełnosprawności za pomocą środków fizycznych. Koncepcja i korzyści płynące z fizjoterapii są jednak wciąż obcym pomysłem dla wielu ludzi w przeszłości i nawet do chwili obecnej. Fizjoterapia sięga wstecz do czasów Hipokratesa, uważanego za wielkiego Ojca medycyny, który to przyznał. Że należy zachęcać do ruchów części ciała – dziś wiemy, że dla szczęki też ma to znaczenie.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>