Skuteczne sposoby na poszukiwanie pracy za granicą

airport-by-chris-73

Szukanie pracy jest czynnością, która powinna być dobrze przemyślana i zaplanowana. Sukces w postaci znalezienie satysfakcjonującej pracy zależy przede wszystkim od aktywności i zaangażowania w poszukiwania. Im więcej zna się sposobów szukania pracy, tym większe prawdopodobieństwo jej znalezienia.

W czasie rozglądania się za ciekawą pracą za granicą trzeba ustalić plan działania, w którym należy:

1. Określić charakter pracy i odpowiedzieć sobie na pytanie: co lubię robić?, w czym jestem dobry?, co jest moim zawodowym celem?
2. Przeanalizować swoje umiejętności, zdobytą w szkole wiedzę.
3. Poznać jak najwięcej metod i sposobów szukania pracy.
4. Dobrze napisać życiorys zawodowy, list motywacyjny lub dobre CV.
5. Odpowiednio się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, czyli poznać podstawowe zasady zachowania podczas takiego spotkania.
6. Rozesłać swoje dokumenty do odpowiednich firm.

Poniżej kilka metod i sposobów poszukiwania pracy:

Kontakt bezpośredni z pracodawcą
Jest to bardzo skuteczna metoda. Wymaga odwagi od potencjalnego kandydata. Ważne jest w tym przypadku stworzenie listy firm, do których warto wstąpić z zamiarem złożenia dokumentów aplikacyjnych. Niestety z dużej odległości ciężko jest szukać pracy tą metodą. Dlatego ma ona swoje zastosowanie głównie na rynku krajowym.

Sieć kontaktów
To najbardziej skuteczny sposób szukania pracy. Wynika to z faktu, że wielu pracodawców nie zgłasza wolnych etatów w urzędach pracy lub za pośrednictwem prasy. Pozyskiwanie informacji o wolnym etacie od znajomych jest powszechnie stosowane. Sporo osób po znalezieniu pracy za granicą zachęca swoich bliskich do przyjazdu za granicę i podjęcia pracy we wskazanym przez siebie miejscu. To od znajomych można dowiedzieć się najwięcej na temat oferty i charakteru danej pracy. Każdy człowiek ma dostęp do setki innych osób. Dlatego budowanie sieci wymiany informacji zwiększa szanse na znalezienie pracy za granicą.
Sieć kontaktów może być zbudowana z:
– przyjaciół, znajomych i bliskich,
– osób pracujących w wybranym zawodzie,
– osób pracujących w wybranej firmie.

Targi i giełdy pracy
Często w wybranych miejscach organizowane są targi pracy, podczas których można zdobyć informacje o wymaganiach pracodawcy, możliwościach zatrudnienia i sposobu przebiegania rekrutacji. W trakcie rozmów z pracodawcą lub jego przedstawicielem można przedłożyć mu swoje CV lub od razu umówić się na rozmowę kwalifikacyjną. Giełda pracy polega na zorganizowaniu spotkania z konkretnym pracodawcą w budynku urzędu pracy.

Urzędy pracy
Osoby poszukujące pracy za granicą mogą korzystać z ofert pracy dostępnych w urzędach pracy. Nie trzeba przy tym posiadać statusu osoby bezrobotnej. Wszystkie dostępne oferty pracy znajdują się na ogólnodostępnej stronie internetowej. Wystarczy na nią wejść i ustawić odpowiednie kryteria wybory, żeby otrzymać długą listę wolnych stanowisk pracy także za granicą.

Internet
Praca na PodlasiuDostęp do internetu stwarza dogodną możliwość szukania ofert pracy na specjalnie do tego stworzonych witrynach internetowych. Z dowolnego miejsca można prześledzić różne oferty pracy i dopasować je pod kątem własnych umiejętności.

Pośrednictwo pracy
Zadaniem biur pośrednictwa pracy jest gromadzenie ofert pracy i szukanie odpowiednich osób do ich obsadzenia. Biura te kontaktują poszukujących pracy z potencjalnymi pracodawcami. Zamieszczają ogłoszenia w prowadzą wstępna lub kompleksową selekcję. Osoba korzystająca z tej metody musi dokładnie wiedzieć jaki rodzaj pracy ją interesuje. To pozwala dopasować profil kandydata do konkretnej pracy. Możesz sprawdzić w praktyce jak działa takie pośrednictwo tutaj: Pośrednictwo pracy – ksservice.pl

Ogłoszenia prasowe
Analiza ogłoszenia pozwala ocenić, czy dana oferta pracy jest odpowiednia do konkretnego kandydata. Na ogłoszenia prasowe należy odpowiadać natychmiast w sposób wskazany przez pracodawcę.

Sieć EURES
System EURES zawiera bazy danych ofert pracy w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz bazy danych z informacjami o warunkach życia i pracy w krajach objętych siecią EURES. Aby znaleźć pracę przed wyjazdem warto odwiedzić stronę internetową EURES. Można tam udostępnić swoje CV dla potencjalnych pracodawców w całej Europie.

Poszukując pracy za granicą dobrze jest korzystać ze sprawdzonych źródeł. Taki wyjazd powinien być gruntownie przemyślany. Polacy mogą podjąć legalną pracę we wszystkich państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Najczęściej jednak wybierają Wielką Brytanię i Niemcy. Oczywiście wszystko wiąże się z pozytywnymi opiniami na temat obu krajów. Przepisy dotyczące zatrudniania Polaków bardzo często ulegają zmianom. Dlatego przed wyjazdem do konkretnego państwa należy zweryfikować posiadane informacje w polskich placówkach dyplomatycznych.

Poradnik na temat metod poszukiwania pracy z granicą dostarczył nam portal http://www.sky4fly.net/, na którym możliwa jest całodobowa rezerwacja biletów lotniczych umożliwiających szybkie przemieszczanie się z miejsca pracy do miejsca zamieszkania.  

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>