Spedycja – czym dokładnie się zajmuje?

pexels-jeshootscom-13861_800x533Głównym organizatorem procesu transportowego jest spedytor. To na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za to, aby ładunek dotarł do celu w nienaruszonym stanie i ściśle określonym terminie. Wbrew pozorom zakres codziennych zadań, obowiązków i czynności w tej pracy jest bardzo różnorodny i może wykraczać poza organizację samego przewozu. Sprawdź, czym dokładnie zajmuje się dział spedycji.

Spedytor – jakie ma zadania?

Zadaniem spedytora jest monitorowanie zleceń i koordynacja procesu przewozu różnego rodzaju towarów. Utrzymuje on stały kontakt z klientem i omawia najważniejsze kwestie dotyczące transportu. Następnie na podstawie wszystkich zebranych informacji dokonuje wyceny realizacji zlecenia. W późniejszym etapie odpowiada za plan przewozu ładunku. Niestety czasami mogą pojawić się problemy zarówno w firmie, jak i na trasie. Dlatego spedytor w niektórych przypadkach musi zająć się:

  • pozyskiwaniem nowych klientów,
  • nadzorowaniem załadunku i rozładunku towarów,
  • przygotowaniem dokumentacji zlecenia,
  • podpisywaniem umów z klientami,
  • dopasowaniem odpowiedniego pojazdu do transportu.

Innym zadaniem działu spedycji jest też uzyskanie dokumentów takich jak zezwolenia transportowe, jeśli ładunek przekracza dopuszczalne na drogach wymiary. Podstawowy zakres obowiązków spedytora może więc szybko się zwiększyć.

Jakie są podstawy prawne spedycji?

Źródłem prawa, które reguluje działalność firm spedycyjnych, jest przede wszystkim Kodeks Cywilny. Umowa dotycząca realizacji przewozu przypomina zwykłą umowę zlecenia. W treści dokumentu znajduje się zobowiązanie do wysłania lub odbioru ładunku oraz wykonania innych usług związanych z transportem.

Bardzo ważne informacje znajdują się też Ogólnych Polskich Warunkach Spedycyjnych opracowanych przez Polską Izbę Spedycji i Logistyki. Można tam znaleźć wzorzec umowy, który zabezpiecza prawa i obowiązki wykonawcy zlecenia.

Rodzaj spedycji – od czego zależy?

Nie wszystkie firmy spedycyjne zajmują się tym samym. Oferty mogą się czasami znacznie różnić, dlaczego trzeba dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji. Oczywiście najważniejszym czynnikiem będzie rozmiar przedsiębiorstwa. Największe firmy spedycyjne mają zasięg globalny. Natomiast małe placówki często obejmują jeden kraj lub region. Wybór właściwego spedytora powinien być zawsze bazowany na charakterystyce zlecenia.

Firmy zatrudniające pracowników na całym świecie mogą wysłać ładunki w dowolne miejsce. Zapewniają więc kompleksową obsługę, ale współpraca z nimi może wiązać się z nieco większym wydatkiem. Dlatego w niektórych przypadkach lepszą opcją są mali spedytorzy, którzy korzystają z usług podwykonawców.

Czym wyróżnia się dobry spedytor?

Podstawowymi cechami każdego spedytora powinny być rzetelność, kompleksowość działań, szybkość podejmowanych decyzji i umiejętność rozwiązywania pojawiających się nagle problemów. Duże znaczenie może mieć też doświadczenie firmy na rynku. Spedytorzy znający branżę mogą profesjonalnie realizować nawet najtrudniejsze zlecenia.

Sukces przedsiębiorstwa spedycyjnego zależy też od dobrego kontaktu z klientem. Sprawna komunikacja ma znaczenie na każdym etapie przewozu. Aktywna postawa, dyspozycyjność i solidność wykonywanych działań to cechy mające duży wpływa na zadowolenie klientów.

Co warto wiedzieć o rowerach elektrycznych?
PrestaShop – czym jest i co warto o nim wiedzieć?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>