Od 28 kwietnia 2023 roku o uzyskanie świadectwa energetycznego musi się postarać zdecydowana większość właścicieli mieszkań, domów, ale i innego rodzaju obiektów. Dokument ten, choć nie jest niczym nowym, ze względu na nowelizację przepisów, stał się obowiązkowy, a jego brak może przynieść właścicielom rozmaitych obiektów spore kłopoty finansowe.
Co jeszcze warto wiedzieć o świadectwie energetycznym? Jak je uzyskać i czy w każdej sytuacji jest ono niezbędne? Odpowiadamy na najważniejsze pytania zainteresowanych.
Świadectwo energetyczne – co to za dokument?
Świadectwo energetyczne jest dokumentem wystawianym po przeprowadzonym audycie energetycznym. Znajdujemy w nim informacje dotyczące zapotrzebowania na energię w danej nieruchomości. Są to szczegółowe dane dotyczące zużycia energii związanego z pracą rozmaitych instalacji, ale i wynikającego ze stosowanych systemów wentylacji, grzewczych i nie tylko.
Dokument ten pozwala oszacować, jakie jest zapotrzebowanie na energię, jakie jest zużycie, ale i w jaki sposób można zmniejszyć koszty eksploatacyjne. Nierzadko właściciele np. domów decydują się na wykonanie prace termomodernizacyjnych, które mają właśnie wpływ na zużycie i zapotrzebowanie energii. Modyfikacje w tym zakresie decydują o zmianie najważniejszych parametrów, stąd uzyskanie świadectwa energetycznego jest obowiązkowe m.in. dla obiektów, w których dokonano tego typu prac.
Kto wydaje świadectwo energetyczne?
Audyt energetyczny, który kończy się uzyskaniem świadectwa energetycznego, wykonują osoby posiadające określone uprawnienia. Tylko specjaliści z tego zakresu mogą dokonać niezbędnych pomiarów i obliczeń, a następnie sporządzić omawiany dokument.
Specjalistów można poszukać w sieci. Dostępni są fachowcy z tej dziedziny – osoby prywatne, ale i firmy, które zajmują się kompleksową obsługą w tym zakresie. Przykładową ofertę można znaleźć na stronie https://energetyczne24.online/.
Czy dokument jest obowiązkowy dla każdego?
O uzyskanie świadectwa energetycznego muszą się postarać wszyscy właściciele nieruchomości, które zostały wybudowane po 1 stycznia 2009 roku. W przypadku starszych budynków nie jest to konieczne. Obowiązkowe dla starszych obiektów staje się z kolei wtedy, jeśli właściciel ma w planach sprzedaż bądź wynajem takiej nieruchomości.
Nowy dokument trzeba również sporządzić nawet wtedy, gdy dana nieruchomość już go ma, ale zostały dokonane zmiany, które wpłynęły na profil energetyczny nieruchomości.
Ile kosztuje audyt energetyczny i uzyskanie niezbędnego dokumentu?
Właściciele nieruchomości, które podlegają pod obowiązek uzyskania świadectwa energetycznego, muszą się liczyć z wydatkiem rzędu co najmniej kilkuset złotych. Kwoty bywają jednak wyższe – zależnie od metrażu, typu budynku, ale i regionu Polski, w którym położona jest dana nieruchomość.
Warto wiedzieć, że brak takiego dokumentu w razie kontroli oznacza konieczność zapłaty kary w wysokości nawet do 5000 złotych. Lepiej zatem uporać się z uzyskaniem tego dokumentu i spać spokojnie.