Jaki szkodnik niszczy drewno?

emerald-ash-borer-1447682_1280Wiele owadów żeruje i mieszka w korze, pniach i gałęziach cienistych drzew i krzewów. Szkodniki te należą do kilku różnych grup owadów, w tym do różnych chrząszczy, ciem i os. Większość tych owadów przyciągana jest przez osłabione, uszkodzone, obumierające lub martwe rośliny. Nazywa się je „wtórnymi najeźdźcami”, ponieważ atakują dopiero po osłabieniu rośliny przez innych.

Wiele owadów żyje w obumierających lub martwych drzewach, w tym wiele owadów, korzystających z soków lub grzybów. Jest też wiele gatunków, które jedynie wykorzystują przestrzeń zapewnianą przez tunele i chodniki jako pomieszczenia mieszkalne. Owady drążące drewno, które atakują zdrowe drzewa i krzewy, nazywane są „pierwotnymi najeźdźcami”. Pierwotni najeźdźcy mogą ostatecznie również doprowadzić do całkowitego zniszczenia drzewa. Jeszcze inaczej wygląda to w przypadku elementów drewnianych w naszych domach.

Spuszczel pospolity – częsty szkodnik drewna

Inwazje insektów takich jak Spuszczel pospolity często pozostają niezauważone, dopóki nie będą widoczne zewnętrzne oznaki uszkodzenia drewna. Owady drążące drewno często wytwarzają trociny (odchody). Ich otwory są zwykle okrągłe, owalne lub półokrągłe i znajdują się w przypadkowym wzorze na roślinie.

Te chrząszcze wiercące w drewnie mogą uszkadzać drewno w domu lub budynku i wokół niego, nierzadko atakują też starsze meble. Dorosłe chrząszcze składają jaja w pęknięciach i dziurach w drewnie, a larwy nawet przez kilka lat wygryzają sobie drogę z drewna. Może to powodować dziury i tunele w konstrukcjach drewnianych, tarasach zewnętrznych, podłogach z twardego drewna, meblach i belkach nośnych.

Chrząszcze wiercące w drewnie mogą uszkadzać drewno w domu lub budynku i wokół niego. Dorosłe chrząszcze składają jaja w pęknięciach i dziurach w drewnie, a larwy lub korniki przez kilka lat wygryzają sobie drogę z drewna. Może to powodować dziury i tunele w konstrukcjach drewnianych, tarasach zewnętrznych, podłogach z twardego drewna, meblach i belkach nośnych.

Podczas gdy spuszczele i inne chrząszcze wiercące w drewnie są korzystne w lasach, ponieważ zjadają słabe drzewa, stają się uciążliwe, gdy atakują i niszczą domy i budynki. Jeśli zauważyłeś oznaki chrząszczy krzątających się w drewnie, skorzystaj z pomocy profesjonalistów, aby zindywidualizować pozbycie się tych insektów.

Pierwszym krokiem przed wyborem zabiegu jest ustalenie, czy w Twoim drewnie występuje aktywna infestacja. Jeśli zobaczysz biały, nie zbrylony proszek na drewnie lub w jego pobliżu, oznacza to, że infestacja jest najprawdopodobniej aktywna. Spuszczele i ich larwy mogą nadal znajdować się w drewnie. Żółty, grudkowaty proszek jest oznaką starej inwazji, podobnie jak dziury w drewnie.

Jeśli chrząszcze opuściły drewno, możesz albo uszczelnić drewno szczeliwem, albo wymienić drewno. Jeśli masz aktywną infestację, będziesz musiał potraktować drewno produktem na bazie boranu – aby zabić larwy i usunąć infestację.

Jeśli masz w domu drewno, które było wcześniej zaatakowane przez chrząszcze drążące drewno, struktura drewna może być zagrożona z powodu dziur i tuneli pochodzących od tych szkodników. Wymień drewno, jeśli to możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>