Szkolnictwo w Polsce a kariera zawodowa

Szkoła, którą ukończyliśmy nie zawsze musi determinować naszą przyszłość. Oczywiście powodem numer jeden w przypadku wyboru konkretnej uczelni jest jej dyplom, który daje nam zielone światło na dalszej drodze kariery, jednak jak wykazują statystyki Niezależnego Centrum Badania Rozwoju Edukacji, kierunek, studia bądź też inne szkoły wyższego rzędu, które ukończyliśmy dają nam szansę pracy w tym konkretnym zawodzie tylko w 34%. Niestety ale taka jest prawda. W Polsce tylko taka liczba osób znajduje “do strzału” pracę w ukończonym zawodzie. Nie oznacza to, że pozostałe 66% nie radzi sobie w życiu i idzie na bezrobocie. Oni także świetnie prosperują tyle, że w innych zawodach i branżach.

Powstaje więc pytanie, czy nasze szkolnictwo jest aż tak wydajne, że wypuszcza z uczelni za dużo absolwentów? Czy Dla uczelni liczą się tak bardzo statystyki osób, które mogą pochwalić się jej dyplomem? Nawet jeżeli ich wiedza nie jest wystarczająca otrzymają dyplom. Byle tylko liczba absolwentów się zgadzała a ogólnopolski program reformy edukacji, przynajmniej z zewnątrz wyglądał na udany.

A może jednak to jednak brak refom w kraju kuleje? Osoby z wyższym wykształceniem zdobywają u nas dyplomy za małe porównywalnie małe pieniądze po czym przenoszą się do innych krajów wysokorozwiniętych. Jest to tendencja wzrostowa, choć nie ma jeszcze sytuacji kryzysowej. Na szczęście młodzi wykształceni Polacy, dają szansę matce Polsce a raczej jej rządom. Jednak jak długo potrwa ten stan rzeczy? Nie wiadomo, na dzień dzisiejszy liczba osób które wyjechały pracować za granicę wcale maleje. Daje to podstawy sądzić, że nie uważają oni naszego kraju za godnego do rozwoju ich kariery.

Podsumowując, tylko nasza osobowość jest naszym gwarantem tego kim będziemy w przyszłości. Wbrew ogólnej nagonce na nasze szkoły warto jednak zdobywać doświadczenie i uczyć się tak dużo jak tylko możemy. To, że w Polsce sytuacja z pracą dla osób z wyższym wykształceniem jest fatalna, nie oznacza, że tak będzie zawsze.

Więcej informacji na temat rozwoju osobistego można znaleźć również na tej stornie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>