Jak ułatwić sobie przygotowanie listu przewozowego cmr?

mail-6711624_1280Konwencja CMR dotyczy różnych kwestii prawnych dotyczących transportu drogowego ładunków. Została ratyfikowana przez większość państw europejskich. Od lutego 2017 r. została ratyfikowana przez 44 państwa.

List przewozowy CMR, zwany także po prostu cmr, reguluje przewóz wszelkiego rodzaju towarów samochodami ciężarowymi. Jest używany, gdy załadunek i rozładunek odbywa się w różnych krajach. Przynajmniej jeden z tych krajów musi być członkiem CMR. Dzieje się tak niezależnie od siedziby czy obywatelstwa stron. Umowa obowiązuje we wszystkich państwach członkowskich UE, a także w kilku innych krajach.

Przykładowymi kontrahentami są:

 • Albania,

 • Chorwacja,

 • Irlandia,

 • Maroko,

 • Polska,

 • Tadżykistan,

 • Uzbekistan.

Jeżeli sytuacja nie jest wystarczająco uregulowana przez CMR, ma ona zastosowanie dodatkowo do ustawodawstwa krajowego. Odpowiedzialność za szkody powstałe podczas transportu reguluje również list przewozowy CMR. CMR jest przeznaczony wyłącznie do przewozu towarów drogą lądową, kontenery i zabudowy modułowe nie są uważane za pojazdy.

Co zawiera list przewozowy CMR?

Dane zawarte w liście przewozowym CMR to: nadawca, odbiorca, dokumenty towarzyszące, rodzaj i ilość przewożonego towaru, numer rejestracyjny pojazdu samochodowego, przewoźnik. Dane te muszą być prawidłowo wypełnione w liście przewozowym – jeśli potrzebujesz więcej podpowiedzi w tym temacie, znajdziesz to tutaj. CMR sporządza trzy oryginały, z których jeden (dowód odbioru) jest dla nadawcy, drugi (dowód odbioru) dla przewoźnika, a trzeci dla odbiorcy.

List podróżny musi zawierać między innymi takie dane:

 • miejsce i datę jego sporządzenia;

 • nazwa i adres odbiorcy;

 • waga brutto lub ilość towaru;

 • wydatki związane z transportem (cena transportu, koszty dodatkowe, cła i inne wydatki poniesione od zawarcia umowy do wydania);

 • wiele więcej.

W stosownych przypadkach list przewozowy musi również zawierać: zakaz przeładunku, zadeklarowaną wartość towaru oraz kwotę stanowiącą szczególny interes emisji, czy też wykaz dokumentów dostarczonych przewoźnikowi. Zresztą strony mogą umieścić w liście przewozowym każde inne wskazanie, które uznają za przydatne. Z praktyki wynika, że łącznie 3 egzemplarze listu przewozowego CMR to niewystarczające, skoro wymaga się co najmniej jednego egzemplarza dla firm ekspedycyjnych. Abyś mógł sobie pomóc w zapanowaniu nad tym wszystkim, istnieją nawet specjalne oprogramowania do zarządzania dokumentami CMR dostępne online. Warto się nimi zainteresować.

Oprogramowanie do zarządzania dokumentami CMR online

Korzystając z takiego dedykowanego oprogramowania online CMR – możesz tworzyć, modyfikować, edytować i drukować spersonalizowane CMR, które są wymagane do wysyłki towarów do Twoich klientów. Aplikacja na przykład przechowuje dane Twojego klienta, adresy dostawy oraz umożliwia raportowanie wysyłek do konkretnych klientów lub za określony czas. Takie rozwiązanie zwykle skraca co najmniej połowę czasu potrzebnego na wypełnienie standaryzowanego transportowego formularza CMR – co jest wielką pomocą i wsparciem.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>