Podczas przeglądania rożnych ofert pracy, często widzimy różne opcje związane z umową jaką podpisze z nami przyszły pracodawca. Najczęściej umowy o pracę podpisuje się na dany okres, którym to między firmom a pracownikiem nawiązuje się tak zwany stosunek pracy.
Stosunek pracy – pojęcie z zakresu prawa pracy oznaczające więź prawną łączącą pracownika i pracodawcę. Cechą charakterystyczną stosunku pracy jest to, że pracownik zobowiązuje się świadczyć na rzecz pracodawcy pracę w miejscu i czasie przez niego określonym i pod jego kierownictwem, a pracodawca zobowiązuje się do zapłaty odpowiedniego wynagrodzenia.
Ze względu na czas pracy jaki widnieje na umowie najczęściej możemy wyróżnić następujące możliwości umów o pracę:
- umowa na czas nieokreślony;
- umowa na czas określony;
- umowa na okres próbny;
- umowa na zastępstwo;
Jeżeli podpisujemy umowę na czas nieokreślony będzie to dla nas najkorzystniejsza umowa dlatego, że pracodawca nie daje nam z góry ustalonego terminu zakończenie pracy i możemy w zasadzie czuć się pewnie. Pracodawca obdarza nas zaufaniem oraz ponosi wszystkie koszty związane z naszym zatrudnieniem. Umowa może zostać oczywiście rozwiązana ale należy zrobić to z określonym terminem wypowiedzenia na przykład 3 miesiące.
Kolejną możliwością jest umowa na czas określony. Wszystko wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku umowy na czas nieokreślony z wyjątkiem czasu jaki dana umowa będzie obowiązywać. Pracodawca może z nami podpisać umową na czas na przykład 3 miesięcy po czym automatycznie nie jesteśmy już zatrudnieni w danej firmie. Oczywiście pracodawca może przedłużyć nam umowę o pracę na czas określony na kolejne 3 miesiące. W Polskim prawie jest zapis, że umowy pracy na czas określony można zawrzeć maksymalnie dwie. Trzecia umowa na czas określony przechodzi automatycznie w umowę na czas nieokreślony. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie pracowników przed nieuczciwym z punktu widzenia związków zawodowych stanem kiedy to pracodawca mógł podpisywać umowy na czas określony bez końca nie ponosząc z tego tytułu zwiększonych kosztów pracy oraz nie dając pracownikowi poczucie pewności, że wie na czym stoi.
Umowa na okres próbny jak sama nazwa wskazuje odbywa się w celu sprawdzenie kwalifikacji pracownika na danym stanowisku. Umowa tak nie może być dłuższa niż 3 miesiące i po jej zakończeniu pracodawca może podpisać z nami umowę na czas określony lub nieokreślony. Jest to również doskonały sposób aby sam pracownik przekonał się czy dane zajęcie mu odpowiada.
Również umowa na zastępstwo nie trwa długo. Przeważnie kończy się w momencie gdy pracownik, którego zastępowaliśmy wróci na swoje stanowisko pracy. Zaletą takiej umowy jest jej krótki czas wypowiedzenia bowiem pracodawca może rozwiązać z nami umowę na zastępstwo w okresie do 3 dni. Po tym czasie umowa traci ważność.