Fakt, że oblałeś egzamin na prawo jazdy, jest wielkim ciosem, zwłaszcza gdy wiesz, że włożyłeś wiele godzin ciężkiej pracy w naukę. Czasami sprowadza się to do nerwów i popełnienia podstawowych błędów, których nie popełniłeś na lekcjach od dawna, jeśli w ogóle. Przygotowaliśmy krótki przewodnik z informacjami o tym, czego szuka egzaminator i jak uniknąć oblania testu.
Obserwacja, obserwacja i jeszcze raz obserwacja!
Jest to najczęstszy błąd – egzaminator będzie bacznie obserwował, jak dobrze radzisz sobie ze skrzyżowaniami i chce, abyś mu zademonstrował kluczowe umiejętności obserwacji, których nauczyła Cię nauka jazdy Lublin. Tutaj kluczem jest danie sobie czasu na mentalne przejście przez to, co musisz zrobić na skrzyżowaniach i rozpoczęcie procesów we właściwym czasie.
Błędy, na które będzie zwracał uwagę egzaminator, to patrzenie tylko w jednym kierunku przy wychodzeniu ze skrzyżowania, nieostrożne skradanie się do przodu, gdy konieczne jest dokonanie odpowiednich obserwacji, oraz wychodzenie, gdy ruch uliczny jest zbyt blisko lub zbyt szybki. Kiedy jesteś zdenerwowany, zbliżanie się do skrzyżowania może wydawać się jedną z bardziej stresujących części testu, więc dużo ćwicz na różnych typach podczas lekcji, aby upewnić się, że czujesz się pewnie.
Lusterka – zmiana kierunku
Niesprawdzanie lusterek podczas zmiany kierunku jest również bardzo częstym błędem. Typowe błędy, których będzie szukał egzaminator, to niesprawdzanie lusterek przed skręceniem w lewo lub w prawo, przed zmianą pasa lub przed lub po wyprzedzaniu. Brak wystarczającego spoglądania w lusterka może się pojawić z różnych powodów, w tym z powodu samozadowolenia i uczucia bycia pod presją, ponieważ wydarzy się coś nieoczekiwanego. Dobrą wskazówką jest skoncentrować się na kładzeniu nacisku na sprawdzanie lusterek przez pierwsze pięć minut testu, aż nerwy trochę się uspokoją, tak że wyrobisz w sobie nawyk kontynuowania tegoż do końca testu.
Odpowiednie trzymanie kierownicy
Dłonie mężczyzny na kierownicy samochodu, symbolizujące kierowanie. Egzaminator upewni się, że wyrabiasz dobre nawyki podczas kierowania samochodem. Podczas gdy nauka kierowania samochodem za pomocą prawidłowego kierowania jest jedną z pierwszych rzeczy, z którymi zmierzysz się, gdy usiądziesz za kierownicą, egzaminator będzie zwracał uwagę na różne rzeczy, aby upewnić się, że masz pełną kontrolę.
Dotyczy to między innymi tego, gdzie kładziesz i trzymasz ręce – na kierownicy i drążku zmiany biegów oraz jak kontrolujesz układ kierowniczy podczas skrętów i manewrów. Będą też wypatrywać złych nawyków, takich jak opieranie się o parapet okienny i pozwalanie, by kierownica obracała się z powrotem po skręcie.
Podobnie jak w przypadku kontroli lusterek, pilnowanie, w jaki sposób kontrolujesz samochód, może wydawać się tak podstawowe przed przystąpieniem do testu, że nie warto się tym martwić, ale w warunkach testowych dobrze jest być świadomym robienia tego.
Skręt w prawo na skrzyżowaniu nie wydaje się sprawiać uczniom zbyt wielu problemów, ale egzaminator będzie zwracał uwagę na szereg problemów, od ustawienia się nad liniami środkowymi – odpowiednio do szerokości drogi – po poruszanie się w poprzek, aby korzystać z pasów do skręcania, gdy są dostępne.