Utrata pracy jako motywacja do zmiany życia

Utrata pracy jest motywującaNagłą i często niespodziewana utrata stałej pracy zawsze jest dla nas ciosem, z którego ciężko jest nam się otrząsnąć. Praca, która była dla nas od wielu lat źródłem inspiracji, zadowolenia z siebie po przez samorealizację, ale także miejscem w którym nawiązywaliśmy wiele kontaktów społecznych, nagle zostaje nam odebrana. Zostajemy na przysłowiowym “lodzie”. Oprócz utraty korzyści duchowych  i braku możliwości rozwoju własnych ambicji, tracimy również tak ważne w dzisiejszych czasach pieniądze płynące z wynagrodzenia oraz premii.

 

Negatywnych skutków utraty pracy jest sporo, mogą to być:

Na poziomie społecznym:

  • dezintegracja rodziny
  • wzrost liczby konfliktów w rodzinie
  • wzrost liczby konfliktów w otoczeniu

Na poziomie indywidualnym:

  • brak wiary we własne siły
  • bezradność i poczucie beznadziejności
  • zanik chęci i gotowości o pracy

Źródło: www.wup.lodz.pl

Nie zawsze utrata pracy wiąże się z negatywnymi emocjami. Często takie zdarzenie jest dla nas motywujące dzięki niemu czujemy si wreszcie wolni i gotowi poszukiwać nowych wyzwań w nowych branżach. Najważniejsze to nie wpadać w panikę. Odrzućmy od siebie myśli o beznadziejności i o tym, że nigdzie nie ma dla nas pracy. To nie prawda. W momencie szoku i paniki jesteśmy w stanie przyjąć się do każdej pracy, nawet do tej w której nie mamy ochoty pracować i co gorsze, nie mamy do niej odpowiednich kwalifikacji.

Taka sytuacja spowoduje prędzej czy później powtórkę z naszej historii i kolejne zwolnienia. Trzeba za wszelką cenę pozostać opanowanym i nie napędzać takiej spirali wydarzeń. Musisz zdobyć się na wewnętrzną siłę i przekonać sam siebie, że utrata pracy to dopiero początek twojej nowej, szczęśliwej drogi. Stan bezrobocia zmusza Cię do aktywności znacznie większej niż miałeś podczas poprzedniej pracy, w której rutyna powodowała brak perspektyw na rozwój. Musisz przygotować się do pierwszych dnia bez pracy skupiając się na kilku podstawowych zadaniach. Przede wszystkim nakreśl sobie plan działania. Najlepiej zrobić kilka planów i nad każdym się zastanowić, który będzie dla nas korzystniejszy.

Przystąp do ich realizacji, a gdy okaże się, że któryś z nich nie wypalił ponownie rozważ inne możliwości z jednoczesnym zastanowieniem się nad tym, czy Twoje oczekiwania w stosunku do aktualnych możliwości nie są za duże. Bez względu na co się zdecydujesz, musisz pamiętać, że jesteś silną jednostką, która może wiele osiągnąć. To jak bardzo będziesz wydajny i przydatny w pracy wypływa tylko i wyłącznie z Twojego nastawienia do życia. Jest sprawą oczywistą, że utrata pracy to trudna chwila ale nie należy jej bez potrzeby przedłużać. Weź się w garść, zaplanuj sobie cele w życiu, w karierze i przyj do przodu!

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Kaśka pisze:

    Ponoć musimy dojść do dna aby się odbić. Może z motywacją w pracy jest podobnie?