W świecie fizjoterapii: najważniejsze informacje.

Fizjoterapia, wykorzystuje metody fizyczne, takie jak masaż i manipulacja, w celu przyspieszenia powrotu do zdrowia i dobrego samopoczucia. Zabiegi fizjoterapeutyczne są często stosowane w celu przywrócenia zakresu ruchów osoby po urazie lub chorobie, a pomagają w nich np. specjalne urządzenia rehabilitacyjne ze sklepu Astar .

massage-2722936_960_720

Fizjoterapeuci to pracownicy służby zdrowia, którzy przeszkolili się w zakresie fizjoterapii. Pracują w wielu różnych miejscach, w tym warto wymienić:

 • szpitale
 • przychodnie lekarskie
 • prywatne praktyki

Kiedy stosowana jest fizjoterapia?

Fizjoterapeuci często pomagają w problemach które dotyczą części ciała, takich jak:

 • mięśnie
 • stawy
 • serce, krążenie krwi i płuca

Fizjoterapeuci pomagają również osobom z chorobami psychicznymi, schorzeniami neurologicznymi (wpływającymi na mózg i układ nerwowy) oraz przewlekłymi (długoterminowymi) stanami zdrowia.

Techniki fizjoterapii

stethoscope-1584223__340Korzystając z wielu różnych podejść i technik, fizjoterapeuta może pomóc osobie pokonać obrażenia lub krótkotrwałe problemy zdrowotne lub radzić sobie z długotrwałą niepełnosprawnością.

Fizjoterapeuci stosują szeroki zakres technik i metod, w tym:

 • masaż i manipulacja, używanie rąk do łagodzenia bólu i sztywności mięśni oraz zachęcanie do przepływu krwi do uszkodzonej części ciała, aby wspomóc regenerację
 • ciepło, zimno, prąd elektryczny, światło i woda
 • ćwiczenia naprawcze (ćwiczenia, które uwzględniają aktualny poziom zdrowia danej osoby i wszelkie szczególne wymagania, jakie mogą mieć)
 • zapewnienie wsparcia, aby pomóc pacjentom radzić sobie z chorobami przewlekłymi

Techniki i metody fizjoterapii mogą poprawić zdolność osoby do korzystania z części ciała, na które wpływa stan zdrowia lub uraz.

Na przykład zapalenie stawów jest stanem przewlekłym, który powoduje bolesne, sztywne stawy i często wiąże się ze starzeniem. Fizjoterapeuci mogą pomóc w utrzymaniu ruchomości stawów i wzmocnieniu otaczających mięśni.

Zobacz, jak działa fizjoterapia, aby uzyskać więcej informacji na temat różnych technik stosowanych przez fizjoterapeutów.

Komu może pomóc wsparcie fizjoterapeutów?

Fizjoterapia może pomóc osobom w każdym wieku i o różnym pochodzeniu społecznym. W szczególności fizjoterapia może pomóc w rehabilitacji (przywróceniu zdrowia) osób, które:

 • miały udar, kiedy dopływ krwi do części mózgu został odcięty
 • problemy z sercem i trudności w oddychaniu
 • uraz sportowy
 • niedawno przeszła operację, która wpływa na ich ruch lub mobilność

Prawie wszyscy ludzie, którzy doznali urazu lub niepełnosprawności fizycznej, mogą korzystać z fizjoterapii, w tym dzieci i osób starszych.

Aby uzyskać więcej informacji o tym, kiedy stosowana jest fizjoterapia i jak może ona przynosić korzyści dzieciom i osobom starszym, koniecznie poczytaj jeszcze więcej na temat tego do czego służy fizjoterapia.

Celem fizjoterapii jest pomoc w przywróceniu normalnego funkcjonowania organizmu. Fizjoterapeuta oprócz leczenia konkretnego urazu lub choroby może rozważyć sposoby poprawy ogólnego samopoczucia i ogólnej jakości życia. W tej dziedzinie wiedzy przede wszystkim liczy się holistyczne podejście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>