Co trzeba wiedzieć o domowej klimatyzacji, zanim pojawią się problemy?

pexels-max-vakhtbovych-6316066Jako właściciel klimatyzatora powinieneś zrozumieć, jak działa Twój system. Bez względu na rodzaj urządzenia w Twoim domu, może nadejść czas, w którym zadasz sobie pytanie: „Dlaczego moja klimatyzacja nie działa tak, jak powinna?” albo „Czy montaż taniej klimatyzacji to dobry pomysł?” Zanim dojdziesz do punktu, w którym pojawiają się problemy, warto znać kilka podstawowych rzeczy na temat klimatyzatora. Ogólne zrozumienie najważniejszych elementów pomoże Ci również być bardziej świadomym tego, jak właściwie dbać o urządzenie. To z kolei daje pewność, że działa zgodnie z przeznaczeniem; tak wydajnie i skutecznie, jak to tylko możliwe.

Jakie są najważniejsze funkcje Twojego klimatyzatora?

Aby lepiej zrozumieć krytyczne części klimatyzatora, musisz wiedzieć, jakie są jego główne funkcje. Głównym zadaniem klimatyzatora jest chłodzenie pomieszczenia (lub domu), w którym się znajduje, ale jego praca obejmuje również kilka innych ważnych zadań.

Aby schłodzić pomieszczenie, klimatyzator wykonuje również następujące funkcje:

  • Regulacja temperatury powietrza w pomieszczeniu za pomocą termostatu klimatyzatora
  • Usuwanie unoszących się w powietrzu cząstek stałych krążących w powietrzu przez wbudowany filtr klimatyzacji
  • Osuszaj pomieszczenie – ponieważ temperatura jest kluczowym czynnikiem wilgotności względnej, temperatura jest redukowana poprzez przekształcenie jej objętości w wilgoć, która następnie spływa z klimatyzatorów, szczególnie w bardzo wilgotne dni

Tymczasem klimatyzacja w systemie split ma kilka dodatkowych funkcji. Jednostki te zazwyczaj składają się z dwóch części: jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej.

Jakie są główne elementy Twojego klimatyzatora?

Podążając za głównymi funkcjami klimatyzatora, kolejną ważną rzeczą, o której należy się dowiedzieć, są główne elementy, jakie posiada klimatyzacja do domu. Upraszczając, należy zapoznać się z czterema głównymi częściami: skraplaczem, sprężarką, parownikiem i wreszcie zaworem rozprężnym. Warto również zapoznać się z wentylatorem, dmuchawą i filtrem powietrza oraz termostatem.

Parownik

Umieszczony po „zimnej” stronie klimatyzatora (jednostki wewnętrznej) w pobliżu wylotu powietrza, głównym zadaniem parownika jest zamiana ciekłego czynnika chłodniczego w gaz. W połączeniu z wentylatorem odpowiedzialnym za wdmuchiwanie gorącego powietrza do chłodzonych wężownic, gaz następnie pochłania całe ciepło z powietrza i przenosi je do skraplacza, w wyniku czego powstaje schłodzone, osuszone powietrze.

Upewnij się, że przeprowadzasz coroczną kontrolę konserwacyjną pod kątem pleśni, które mogą wystąpić w wyniku kondensacji pary wodnej. Pozostawiona bez kontroli pleśń może poważnie wpłynąć na resztę systemu, a także zdrowie Twojej rodziny.

Skraplacz

Po „gorącej” stronie klimatyzatora (jednostki zewnętrznej) znajduje się skraplacz. Jest to odpowiednik i zewnętrzny odpowiednik rdzenia parownika, który odprowadza ciepło zebrane z pomieszczenia na zewnątrz. Gdy czynnik chłodniczy zostanie skroplony z powrotem do postaci płynnej, krąży z powrotem, aby rozpocząć kolejny cykl gromadzenia ciepła w parowniku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>