Co warto wiedzieć o pozwoleniach na wózki widłowe?

Warehouse man worker with forklift.Na magazynach, halach sprzedażowych czy nawet w zwykłych supermarketach praca z wózkiem widłowym to codzienność. Niemniej jednak urządzenia nie może obsługiwać przypadkowa osoba, gdyż może to spowodować więcej szkód, niż pożytku. Do obsługi wózków widłowych niezbędne jest posiadanie uprawień. Oto co warto o nich wiedzieć.

Szkolenie i egzamin na wózki widłowe

Teoretycznie szkolenie na wózki widłowe może odbyć każdy, kto zainteresowany jest zdobyciem nowych uprawień oraz ukończył 18. rok życia. Niemniej jednak praca na stanowisku operatora wózka widłowego wymaga odporności na stres, umiejętności podejmowania decyzji pod presją czasu oraz spostrzegawczości. Szkolenie składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Aby uzyskać niezbędne do pracy uprawnienia, należy zdać egzamin na wózki widłowe przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Istnieją trzy kategorie uprawnień na wózki widłowe:

  • I WJO- uprawnienia 5-letnie,
  • II WJO- uprawnienia 10-letnie,
  • III WJO- uprawnienia 10-letnie.

Kto pokrywa koszty egzaminu na operatora wózków widłowych?

Zarówno samo szkolenie, jak i egzamin na operatora wózków widłowych wiążą się ze sporymi wydatkami. Co do zasady, pokrywa je osoba, której celem jest zdobycie nowych uprawnień. Z drugiej strony, na mocy ustaleń indywidualnych, koszty te może też pokryć pracodawca. Należy pamiętać, że jest on odpowiedzialny za zatrudnianie wyłącznie pracowników, którzy mają niezbędne uprawnienia- w przeciwnym razie nie mogą oni obsługiwać wózków widłowych. Jakiekolwiek uchybienia w tym zakresie są surowo karane. Dlatego też pracodawcy często decydują się we własnym zakresie sfinansować pracownikowi szkolenie, tak aby ten mógł na co dzień pracować z wózkiem widłowym.

Jak wygląda praca z wózkiem widłowym?

Praca z wózkiem widłowym, w przypadku osób posiadających odpowiednie uprawnienia, jest całkowicie bezpieczna, powinna także przebiegać bez większych problemów. Z drugiej strony, bardzo istotny jest sprzęt, na którym wykonuje się codzienne obowiązki. Wózek widłowy można w tym kontekście porównać do samochodu- nawet najlepszemu kierowcy trudno będzie sobie poradzić na drodze, kierując pojazdem, który nie spełnia podstawowych norm. Dlatego też dobrze jest zainwestować wysokiej klasy wózki widłowe, zasilane przez akumulatory bater. Polski producent baterii zapewnia rozwiązania, dzięki któremu praca ze sprzętem będzie nie tylko prostsza, ale i znacznie przyjemniejsza. Warto mieć na uwadze, że polski producent baterii do wózków widłowych dostarcza produkty, spełniające surowe normy, dzięki czemu ich jakość jest bardzo wysoka.

Rozwój i prowadzenie własnej firmy zawsze zaczyna się od pomysłu na biznes

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>