Wilgotność i jej związek z gitarą – co musisz wiedzieć?

guitar-5635020_960_720Pod pewnymi względami drewno nigdy nie przestaje być drzewem. Nadal dąży do równowagi wilgoci. Proces, w którym pochłania i traci wilgoć, aby zrównoważyć ją ze środowiskiem, które ją otacza. Ta cecha jest tym, co nazywamy procesem higroskopijnym.

Jeśli drewno zostanie wystawione na działanie wilgotnego powietrza, dosłownie wchłonie wilgoć i zatrzyma ją. Kiedy otoczenie jest bardziej suche niż poziom wilgotności drewna, wilgoć zostanie uwolniona. Tym samym drewno jest niestabilne wymiarowo – będzie reagować na niekontrolowane środowisko i warunki klimatyczne, takie jak wilgoć i temperatura (ciepło / zimno).

Dlatego producenci gitar i lutnicy pracują w kontrolowanym środowisku.

Muszą kontrolować zawartość wilgoci w otoczeniu budynku i powierzchni magazynowej. Gwarantuje to staranne środki w celu utrzymania wilgotności względnej na poziomie 45–50% wilgotności względnej przy 20 stopniach, aby zapobiec kurczeniu się lub rozszerzaniu drewna.

Jest zbyt dużo zaniedbanych pod tym względem gitar – a wszystko to dlatego, że ludzie ignorują zalecenia producenta. W tym poście rzucimy światło na związek między drewnem a wilgocią we współpracy z https://www.luthier.com.pl/.

Zmiany i ruchy spowodowane wilgocią

Od bagażnika samochodu po schowek nad głową i pokój hotelowy – gitara robi kilka postojów podczas podróży z szafy na scenę. Suchość spowoduje pękanie drewna gitary, a wilgoć spowoduje jego pęcznienie i / lub zniekształcenie.

Istnieją dwa podstawowe sposoby wchłaniania wilgoci przez drewno:

a) w bezpośrednim kontakcie z jakąkolwiek cieczą oraz
b) z powietrza.

Zatem zawartość wilgoci w drewnie gitary zmienia się w zależności od wilgotności i temperatury otaczającego powietrza. Kiedy mieszkasz w obszarze o dużej wilgotności – nie ma bezpiecznego miejsca do przechowywania gitary. Twoje miękkie etui i szafa nie zabezpieczą ich przed wilgocią od 70 do 80%. Wynikające z tego uszkodzenia i naprawy, jeśli w ogóle to możliwe, również nie będą tanie.

Wilgoć, w skrócie, jest arcy-nemezis drewna – głównym podejrzanym o zniszczenie każdej gitary. Gitary akustyczne są zdecydowanie bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane zmianami zawartości wilgoci. Tak czy inaczej, wilgoć utlenia metalowe elementy osprzętu w każdej gitarze akustycznej, elektrycznej, wydrążonej i pół-wydrążonej.

Wpływ wilgoci na gitarę

Może minąć kilka tygodni, zanim gitara zostanie narażona na działanie silnej wilgoci. W przypadku umiarkowanych poziomów wilgotności – od 60% do 70%), nadmierne nawilżenie nastąpi po kilku miesiącach ekspozycji.

Niektóre gatunki drewna są bardziej higroskopijne niż inne, a rozszerzanie i kurczenie się jest bardziej wyraźne. Ogólnie rzecz biorąc, drewno iglaste rzadziej kurczy się lub pęcznieje wraz ze zmianami poziomu wilgotności w porównaniu z drewnem liściastym. Wynika to z ich nieodłącznej stabilności wymiarowej. Wilgotność drewna wpływa również na jego właściwości mechaniczne i zmienia wibracje akustyczne. Wysoka wilgotność obniża dynamiczny moduł sprężystości drewna i krótko mówiąc, powoduje wewnętrzne naprężenia, które powodują zmianę głośności i niestabilność brzmienia gitary.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>