Windykacja telefoniczna – czym jest i jakie masz prawa?

Main-Pic

Windykacja ma zazwyczaj na celu skłonienie pożyczkobiorcy do uregulowania należności, które nie zostały zwrócone w terminie. Jest to działanie podjęte przez organy oferujące usługi bankowe, niezależnie od formy, w jakiej kwota zostaje udzielona. Jednym z jej wariantów jest windykacja telefoniczna, która niestety okryta jest złą sławą. Przyjrzyjmy się więc możliwościom, jakie ma pożyczkobiorca w chwili, kiedy jego dosięgnie nieprzyjemna procedura.

Jakie możliwości podczas windykacji

Zacznijmy od tego, jak działa windykacja. Proces ma na celu poinformowanie dłużnika o zaległościach i nakłonienie do zapłaty. Sama forma windykacji jest różna- zazwyczaj w formie listownej, jednak zdarza się również jej telefoniczny wariant. Zazwyczaj sam proces nie należy do przyjemnych, bowiem windykatorzy stosują najczęściej mało etyczne formy nakłonienia do zapłaty. Warto również wiedzieć, że każdy otrzymany monit- czy to w formie listownej, telefonicznej czy smsowej, bo takie również się zdarzają- zostajemy obarczeni opłatą. Jej wysokość się waha w zależności od firmy i wynosi od kilku do nawet kilkuset złotych za jedno ponaglenie.

Najczęściej kwestia ta jest omówiona w umowie, jednak obecnie niewielka część pożyczkobiorców czyta dokładnie cały dokument. Telefoniczna windykacja należy do najmniej przyjemnych form przypomnienia o zapłacie. W większości przypadków klienci skarżą się na kiepską jakość obsługi, nieprzyjemne, przedmiotowe podejście do klienta, a także niski poziom kultury osobistej u windykatorów. Niestety, windykatorzy często wykorzystują trudną sytuację finansową klientów, co dodatkowo negatywnie wpływa na jakość kontaktu między pożyczkobiorcą i pożyczkodawcą, a to z kolei przekłada się na samą spłatę.

Niestety, również pożyczkobiorcy często nie są świadomi swoich praw. Osoby często przygniecione nadmiarem problemów, nie zastanawiają się nad prawami, jakie im przysługują. Bardzo często zdarza się, że windykatorzy łamią prawo, chociażby stosując groźby, które są niezgodne z prawem. Należy wiedzieć, że groźby dotyczące chociażby ujawnienie informacji o kredycie bliskim czy wizyta w domu pożyczkobiorcy i zabranie wartościowych przedmiotów na poczet spłaty nie ma racji bytu i nie może mieć miejsca.

Jakie rozwiązania

Należy pamiętać, że zawsze istnieje rozwiązanie dla tej niełatwej sytuacji, jaką jest trudność ze spłatą pożyczki. Przede wszystkim należy dokładnie przejrzeć wszystkie dokumenty, jakie otrzymaliśmy przy podpisywaniu pożyczki. W nich znaleźć można wiele informacji dotyczących tryb spłaty oraz kroki konieczne do wykonania właśnie w takich sytuacjach, jak brak możliwości spłaty. Dobrym rozwiązaniem będzie kontakt z placówką, w której otrzymaliśmy kredyt, najlepiej, aby był to kontakt osobisty.

To wówczas najłatwiej ustalić możliwości oraz tryb spłat i rozłożenie należności na korzystne dla nas raty. Najważniejsze jest, aby w chwili kryzysu finansowego zachować zdrowy rozsądek i nie wpadać w panikę. Niezależnie od naszej sytuacji, należy czytać wszystkie dokumenty, które podposujemy.

Źródło: http://www.finanovacash.pl/blog/windykacja-telefoniczna

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>