Jakie warunki do otrzymania kredytu?
Niezależnie od rodzaju kredytu o jaki się staramy, oprócz samego wniosku konieczne jest przedstawienie odpowiedniej dokumentacji, potwierdzającej stały dochód kredytobiorcy. Mówiąc o kredycie hipotecznym oczywistym jest, że wymogi do spełnienia poprzez przeciętnego kredytobiorcę są znacznie większe. Jednym z podstawowych warunków jest wykazanie odpowiednio wysokich dochodów, najlepiej na czas nieokreślony, w zestawieniu z wydatkami na gospodarstwo domowe, co świadczy ostatecznie o wydatkach i zdolności kredytowej. Jak w takim przypadku rozpatrzeć pieniądze płynące z programu „500 plus” i czy osoby posiadające takie świadczenie mają większe szanse na pozytywną decyzję kredytową?
Program „500 plus”- wady i zalety
Program, o którym mowa budzi wiele uwagi wśród społeczeństwa już na długo przed samą możliwością wnioskowania o rodzaj świadczeń. Z góry zakłada on pomoc rodzinom uboższym i wielodzietnym, chociażby z racji tego, że świadczenie przyznawane jest dla drugiego i kolejnego dziecka. Logicznie rzecz biorąc taka pomoc socjalna zwiększa dochód. Jak więc na takie pieniądze patrzą polskie banki?
Świadczenie socjalne, a kredyt
Zwiększenie lokum można śmiało zakwalifikować jako pomoc w rozwoju własnych pociech. Dlatego też wielu rodziców rozważa możliwość wnioskowania o kredyt hipoteczny, posiadając dochód, w który wlicza się gotówkę ze znanego programu. Mówiąc jednak o kredycie hipotecznym, warto wiedzieć o podstawowej informacji- każdy bank będzie rozpatrywał źródło dochodu o nieokreślonym terminie czasu, a programem „500+” objęte są dzieci do skończenia pełnoletności. Jest to jeden z powodów, dla którego dochód z tego programu jest dyskwalifikowany. Część banków funkcjonujących na polskim rynku wprost oznajmiła, że nie będzie wliczać pieniędzy z programu do dochodu, natomiast reszta bankowych marek rozważa tą możliwość. Nieco inaczej kwestia przedstawia się w przypadku wnioskowania o kredyt konsumencki. Wynika to przede wszystkim z różnicy w czasie spłacania kredytu. Część banków już analizuje możliwość włączenia tego rodzaju dochodów jako możliwości spłacenia zobowiązania. Takie zachowanie może wynikać również z bardziej liberalnego podejścia w sprawie spłaty właśnie tego rodzaju zobowiązania. Kolejną kwestią, jeśli chodzi o przyznawanie kredytu jest indywidualne podejście instytucji bankowej do klienta. Dlatego też warto podjąć rozmowę z bankiem i oprócz zapoznania się z wszelkimi formalnościami spróbować rozmów z bankiem na temat możliwości spłaty potencjalnego kredytu.
Podsumowanie
Chociaż program „500+” zagościł w urzędach i na rodzicielskich kontach bankowych, to wciąż jest źródłem wątpliwości i różnej interpretacji w świetle przepisów. Jednak w miarę korzystania z tego rodzaju świadczenia przepisy prawa w tej kwestii zdają się krystalizować. Jeśli chcemy starać się o kredyt, a nie jesteśmy pewni czy nasza szansa dzięki programowi wzrośnie- warto zapoznać się z ofertą poszczególnego banku, gdyż placówki są często otwarte na udogodnienia i rozmowy z klientami.
Zobacz również: http://www.mediarp.pl/chwilowki-online-bez-bik-ranking-chwilowek-przez-internet/