Regały magazynowe, będące istotną częścią infrastruktury magazynowej, mogą utrudniać lub przyspieszać operacje magazynowe. Dzięki odpowiednim regałom magazynowym menedżerowie magazynu maksymalizują przestrzeń i optymalizują organizację magazynu pod kątem wydajności i usprawnienia procesu kompletacji. Układ magazynu odgrywa ważną rolę w regałach magazynowych, ponieważ szerokość korytarzy, miejsca dokowania, obszary wysyłki i inne elementy magazynu mają wpływ na opcje regałów magazynowych.
Typy regałów magazynowych
Istnieje kilka rodzajów systemów regałów magazynowych, zwanych również regałami paletowymi lub systemami transportu materiałów. Drewniane, metalowe lub plastikowe palety lub płozy są połączone z większymi systemami regałów składającymi się z półek na różnych poziomach. Podstawy tarasów są dostępne w różnych szerokościach, aby wspierać przedmioty umieszczone na regałach w magazynie. W wielu przypadkach regały magazynowe mają kilka m wysokości i do załadunku wymagają wózków widłowych – są to tak zwane regały wysokiego składowania . Możliwe są różne konfiguracje systemów regałów magazynowych, w tym regały selektywne, wjezdne lub przejezdne, wsuwane i przepływowe.
Regały selektywne i inne
Najczęściej stosowany system palet, regały selektywne zapewniają dostęp z korytarza. Te systemy regałów magazynowych są idealne do regałów z wąskimi korytarzami, systemów standardowych i systemów głębokiego zasięgu. Regały selektywne wymagają specjalnych wąskich wózków podnośnikowych i mieszczą pojedynczą paletę na głębokość.
Szafy wjezdne i przejezdne – w większości przypadków te systemy regałów magazynowych, zbudowane ze stali, zapewniają wystarczająco dużo miejsca, aby wózek widłowy mógł wjechać do hali. Należy pamiętać, że regały wjezdne mają jedno wejście i jedno wyjście, ale regały przejazdowe umożliwiają dostęp po obu stronach wnęki. W rezultacie regały wjezdne są przystosowane do procesu „ostatnie weszło, pierwsze wyszło” powszechnie stosowanego do produktów nietrwałych lub o małej rotacji. Regały wjazdowe i przejazdowe mogą być konstrukcjami od podłogi do sufitu.
Regały przepływowe – znane również jako regały grawitacyjne, regały przepływowe są powszechnie używane do przechowywania o dużej gęstości. W przypadku tego typu systemu regałów magazynowych towary są ładowane na górnym końcu i usuwane z dolnego końca za pomocą systemu specjalnie dopasowanego do tych potrzeb. Rotacja produktów staje się automatyczna, gdy regały przemieszczają się podczas załadunku i rozładunku. Regały przepływowe wykorzystują rolki grawitacyjne, które poruszają się wraz z obciążeniem regału i wyposażone są w hamulce lub regulatory prędkości do regulacji ruchu przedmiotów.
Systemy regałów wypychanych – zwykle stosowane do magazynowania luzem, systemy regałów wypychanych służą do przechowywania produktów o wielkości od 2 do 5 palet. Kiedy paleta jest ładowana do systemu, wypycha następną paletę z powrotem, a kiedy paleta jest rozładowywana, jest wypychana do przodu systemu. Systemy regałów push-back często mają nachylone szyny i przesuwne wózki oraz podwójne pasy.