Wynajem długoterminowy dla przedsiębiorstw – komu się opłaca?

renting-office-space-tips-guides

Podczas gdy jedne firmy decydują się na kupno budynku na siedzibę, inne wybierają długoterminowy wynajem. Ta druga opcja ma sporo zalet i świetnie sprawdza się w przypadku przedsiębiorstw, które dopiero startują w biznesie.

Kupno budynku na siedzibę firmy to spora inwestycja, dlatego też mogą sobie na nią pozwolić tylko przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku i bardzo dobrej kondycji finansowej. Wynajmowanie nieruchomości jest natomiast opcją o wiele tańszą. Wybierają ją firmy, które dopiero startują w biznesie.

Wynajmowanie powierzchni firmowych dobre dla początkujących przedsiębiorców

Wynajem długoterminowy daje firmie możliwość rozwoju, a jednocześnie pozwala na powolne budowanie firmowych finansów. Przy wynajmowaniu nie trzeba ponosić tych kosztów, które zwykle muszą ponosić właściciele nieruchomości. Wynajmujące firmy nie ponoszą więc kosztów remontów, napraw instalacji, prac ociepleniowych oraz wszystkich innych robót związanych z podnoszeniem standardów obiektu czy chociażby napraw, które z biegiem czasu są niezbędne. Wynajem długoterminowy niekoniecznie musi dotyczyć jedynie budynków. Wraz z rozwojem firmy, w wielu przypadkach potrzebne jest zwiększenie powierzchni biurowej, magazynowej czy stworzenie nowego centrum logistycznego. Wiele firm decyduje się więc na wynajem hal stalowych, które są opcją o wiele tańszą niż wynajem klasycznych budynków biurowych. Jeśli firma ma stabilną pozycję na rynku i plany rozwoju na wiele lat, wtedy jednak warto pomyśleć o kupnie nieruchomości. Owszem, jest to na początku spora inwestycja, ale później ma sporo plusów. A posiadane nieruchomości w dużym stopniu mogą być zabezpieczeniem na przyszłość.

Kiedy warto skorzystać z opcji najmu okazjonalnego?

Oprócz wynajmu długoterminowego, ciekawą formą wynajmu na rynku nieruchomości jest najem okazjonalny, który jednak najczęściej jest stosowany przy wynajmie nieruchomości mieszkalnych. Najem okazjonalny podpisuje się w obecności notariusza. Dla właściciela nieruchomości jest to dobre zabezpieczenie, gdyż dosyć łatwo jest wtedy pozbyć się niesumiennych lokatorów, którzy na przykład przestają płacić za mieszkanie. W umowie najmu okazjonalnego osoby, które wynajmują mieszkanie od właściciela deklarują bowiem, że w razie czego mają gdzie zamieszkać. To dobre rozwiązanie, gdyż ogranicza konieczność prowadzenia spraw o eksmisję. Każdy właściciel nieruchomości, któremu zależy na bezpieczeństwie i pewności, że nie będzie musiał latami utrzymywać nieuczciwych lokatorów, powinien pomyśleć o najmie okazjonalnym. Owszem, jest to dodatkowy koszt związany z profesjonalnym przygotowaniem umowy przez biuro nieruchomości czy koszty notariusza, jednak zdecydowanie warto w to zainwestować. Zabezpieczenie w postaci szczegółowo skonstruowanej umowy pozwala bowiem mieć spokój i nie martwić się o własne mienie.

Zobacz również czym jest najem okazjonalny

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>