Otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną to dopiero pół sukcesu – zanim dostaniesz ofertę pracy musisz dobrze wypaść przed rekruterem i udowodnić, że nadajesz się na wybrane stanowisko. Tylko jak to zrobić? Wyjaśniamy, jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę. Oto kilka praktycznych porad, które pozwolą Ci wywrzeć dobre wrażenie na rekruterze.
Dowiedz się więcej o pracodawcy
Do rozmowy kwalifikacyjnej należy się odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem powinno być zebranie najważniejszych informacji o potencjalnym pracodawcy. Czym dokładnie się zajmuje? W jakiej branży działa? Czy jest właścicielem znanych ogólnopolskich marek? W jakich miastach i państwach działają jego filie? Ile osób zatrudnia oddział, do którego chcesz się dostać?
W trakcie rozmowy o pracę rekruter zapewne zapyta o twoją wiedzę na temat firmy. Przygotuj gotową odpowiedź, ale nie przesadzaj – to nie wykład na uniwersytecie. Jeśli czegoś nie wiesz na temat działalności przedsiębiorstwa, to nie bój się o to zapytać. W ten sposób pokażesz, że zależy Ci na stanowisku.
Zapamiętaj zakres obowiązków na wybranym stanowisku
Przed rozmową o pracę dokładnie sprawdź i zapamiętaj zakres obowiązków na wybranym stanowisku. To bardzo ważne – rekruter może Cię o to zapytać, by sprawdzić twoje przygotowanie do rozmowy. To dobry moment, by dowiedzieć się więcej na temat zadań, jakie będziesz wykonywać. Na tym etapie wyjaśnij również ewentualne wątpliwości.
Przygotuj odpowiedzi na najważniejsze pytania
Na rozmowie kwalifikacyjnej niemal na pewno pojawi się kilka popularnych pytań. Najczęściej rekruter poprosi Cię o krótkie streszczenie dotychczasowego doświadczenia zawodowego, opisanie najważniejszych umiejętności oraz wyjaśnienie, dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie. To proste i oczywiste pytania, ale warto mieć gotowe odpowiedzi, by nie dać się zaskoczyć.
Przynieś ze sobą kopię CV
Rekruterzy powinni przygotować kopię twojego CV przed rozmową kwalifikacyjną. Zdarza się jednak, że dokumenty zawieruszą się gdzieś w dziale HR – dlatego warto wziąć ze sobą własną kopię CV. Może Ci się ona przydać, jeśli się zestresujesz i zapomnisz odpowiedzi na pytanie o doświadczenie czy kwalifikacje zawodowe.
Przyjdź przed czasem
Spóźnienie na rozmowę kwalifikacyjną to poważna wpadka – nawet jeśli istnieje ku niemu bardzo dobry powód. Dlatego warto być na miejscu 15-20 minut wcześniej. Poinformuj rekrutera o przyjściu przed czasem. Być może rozmowa odbędzie się nieco wcześniej. Jeśli będzie trzeba trochę poczekać, to wykorzystaj ten moment na ochłonięcie i powtórzenie sobie przygotowanych odpowiedzi. Postaraj się nie stresować – to najgorsze, co może Ci się przydarzyć.
Ubierz się stosownie do okoliczności
Odpowiedni ubiór na rozmowie o pracę to temat-rzeka. Z reguły mówi się, że powinien on być elegancki. W praktyce wszystko zależy od pracodawcy i charakteru pracy. Jeśli chodzi o pracę biurową, to faktycznie warto ubrać się schludnie, ale nie wolno też przesadzać – to nie bal wieczorowy, w którym wymagany jest stój galowy. Zresztą coraz więcej firm odchodzi od sztywnej polityki dress code’ów. Elegancki ubiór na rozmowie o pracę jest ważny głównie na stanowiskach, które wymagają kontaktu z klientem, np. jako przedstawiciel handlowy czy specjalista ds. sprzedaży.
Nie bój się zadawać pytań
Kto pyta, nie błądzi – to przysłowie ma zastosowanie także podczas rozmowy kwalifikacyjnej, bo zadawanie pytań związanych z przyszłą pracą lub warunkami zatrudnienia jest jak najbardziej uzasadnione, a wręcz wskazane. Zrób to w drugiej części rozmowy kwalifikacyjnej, gdy odpowiesz już na większość pytań zadanych przez rekrutera.
Rozmowa o pracę działa w dwie strony
Pamiętaj, że rozmowa o pracę działa w dwie strony – rekruter sprawdza twoje umiejętności i doświadczenie, ale i ty dowiadujesz się więcej na temat firmy, w której chcesz pracować. Zwróć uwagę na to, jak zachowuje się rekruter, jak jest przygotowany do rozmowy i jak prezentuje się miejsce, w którym prowadzicie konwersację. Te kwestie świadczą o podejściu firmy do pracownika. Jeśli rozmowa o pracę była wyjątkowo nieprofesjonalna, to potraktuj to jako ostrzeżenie i poważnie zastanów się nad podjęciem pracy w tej firmie.
Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej: podsumowanie
Rozmowa kwalifikacyjna może być trudnym doświadczeniem, ale postaraj się nie stresować. Przygotuj się do niej z wyprzedzeniem, sprawdzając informacje na temat firmy – często podstawowe informacje zawarte są w https://www.jober.pl/. Przyjdź na miejsce przed czasem, ubierz się odpowiednio i mów szczerze. Jeśli zastosujesz się do tych rad, to na pewno wywrzesz dobre wrażenie na rekruterze!