E-recepty – czy zachowują ważność dłużej od tych tradycyjnych?

towfiqu-barbhuiya-9gj40P4jU0A-unsplashKorzystanie z e-recept jest wygodne, bezpieczne i bezproblemowe. Są o wiele wygodniejsze w stosowaniu niż ich dawne, papierowe odpowiedniki. Dzięki e-receptom można wypisywać wszystkie leki, jakie kiedyś były wydawane na podstawie recept papierowych. Trzeba jednak pamiętać, że e-recepty, podobnie jak dawne papierowe recepty, nie są bezterminowe. Jeśli nie wykupimy leku w określonym terminie, trzeba będzie po raz kolejny wybrać się do lekarza lub zadzwonić po teleporadę.

E-recepty, choć są bardzo popularne, nie są idealne pod każdym względem. Mogły się z pewnością o tym przekonać osoby, które przez dłuższy czas recepty nie wykupywały. Wtedy w aptece okazywało się, że nie można ich zrealizować, bo po prostu straciły ważność. Lecząc się na różne choroby, zarówno nagłe, jak i przewlekłe, warto mieć świadomość, jak długo ważne są dokumenty, na podstawie których możemy wykupić niezbędne dla nas leki. Większość osób nie ma z tym problemu – recepty najczęściej wykupujemy tuż po wizycie u lekarza. Zwłaszcza wtedy, gdy musimy natychmiast zacząć przyjmować leki. Problem może pojawiać się wtedy, gdy leki bierzemy na stałe, mamy pewien zapas i chwilowo zapominamy o e-recepcie. Gdy w końcu wybierzemy się do apteki, może się okazać, że nie będzie możliwa do zrealizowania.

Jak długo są ważne e-recepty?

W przypadku erecept termin ich ważności jest dosyć podobny do terminów ważności dawnych recept papierowych. Większość leków możemy wykupić w ciągu 30 dni od dnia, którym lekarz wystawi e-receptę. W ten okres wliczają się wszystkie dni wolne, święta czy weekendy. Receptę wystawioną pierwszego dnia miesiąca można więc wykupić do 31 dnia tego samego miesiąca i ani dnia później. Są jednak recepty, które mają nieco inny termin ważności. Jest tak w przypadku na przykład antybiotyków, które można wykupić jedynie w ciągu 7 dni. Większość pacjentów zwykle wyrabia się w tym terminie – antybiotyki otrzymujemy bowiem na choroby, które przebiegają dosyć gwałtownie i trzeba rozpocząć leczenie najlepiej od razu po wyjściu z gabinetu lekarskiego czy uzyskaniu teleporady. Nie brakuje też leków, na które recepta wystawiana jest na rok. Takie recepty dotyczą zwykle pacjentów, którzy leczą się na choroby przewlekłe.

Zalety korzystania z e-recepty

E-recepty są o wiele bardziej wygodne niż recepty papierowe, o czym przekonał się praktycznie każdy, kto z nich korzystał. Nie ma konieczności noszenia przy sobie papierowej recepty. Nie musimy się obawiać, że ją zgubimy, zniszczymy lub będzie ona trudna do odczytania nawet przez doświadczonego farmaceutę. Nie trzeba również wykupywać wszystkich leków od razu. Możemy zdecydować się na przykład na jedno opakowanie leku, a pozostałe wykupić później – są one zapisane w naszym Internetowym Koncie Pacjenta i są dostępne praktycznie zawsze. Wystarczy, że w aptece podamy czterocyfrowy kod recepty oraz nasz PESEL.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>