W momencie odejścia od nas bliskiej osoby bardzo trudno jest podejmować racjonalne decyzje i spędzać wiele godzin przed ich ostatecznym podjęciem. Jest to też o tyle kłopotliwa sytuacja, iż na przemyślenia nie mamy zazwyczaj zbyt dużo czasu. Organizacja pogrzebu jest procesem trudnym, zarówno poprzez aspekt emocjonalny jak i z uwagi na małą ilość czasu. Wiele spraw może przerosnąć rodzinę w takich sytuacjach. Warto więc zapoznać się z poradnikiem, dzięki któremu wybierzesz odpowiedni dom pogrzebowy. On dopełni wszystkich formalności, o których pogrążona w żałobie rodzina mogłaby zapomnieć.
Jednym z podstawowych kryteriów przy doborze zakładu pogrzebowego powinna być jego lokalizacja. Najlepiej jest wybierać pośród domów znajdujących się w twojej najbliższej okolicy – blisko miejsca zamieszkania, kościoła lub cmentarza, na którym chcemy pochować zmarłego. Z pewnością usprawni to organizacje uroczystości pogrzebowej a także pozwoli zaoszczędzić koszty. W wyjątkowych przypadkach, zazwyczaj na prośbę zmarłego może się okazać, iż ten chce być pochowany w mieście, z którym był związany a innym niż przez niego zamieszkiwane. Wówczas należy ustosunkować się do prośby i pochować tę osobę we wskazanym miejscu. W takich chwilach, zamiast w Wieliczce warto wybrać zakład pogrzebowy w Krakowie.
Po wybraniu odpowiedniego pod kątem lokalizacji miejsca zajmującego się pochówkiem zmarłych warto zwrócić uwagę czy zajmują się oni transportem zwłok. Jeśli zgon nastąpił w innej części kraju nie każdy zakład pogrzebowy będzie w stanie przyjechać po ciało. Ponadto, firmy tego typu są obowiązane do przestrzegania konkretnych norm sanitarnych, między innymi pojazd służący do transportu martwych ciał musi być odpowiednio oznakowany i odpowiednio zabezpieczony wewnątrz.
Kolejnym istotnym aspektem podczas wyboru domu pogrzebowego jest oferta charakteru pogrzebu. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które nie chcą, aby pogrzeb odbył się w ramach wiary katolickiej. Nie każda firma bowiem oferuje inne rodzaje obrządków religijnych. Na szczęście, z roku na rok otwieranych jest coraz więcej domów pogrzebowych specjalizujących się w organizacji uroczystości pogrzebowych o charakterze świeckim.
Przed obrządkiem należy również spytać o mistrza ceremonii – powinien być fachowcem w swojej dziedzinie. O profesjonalizmie świadczy przede wszystkim doskonała dykcja oraz empatia, którą kieruje się podczas rozmowy z klientem. Przed ceremonią powinien wypytać o życiorys zmarłego. Na podstawie tych informacji tworzy bowiem mowę pogrzebową. Ważnym elementem świeckich pogrzebów jest również oprawa muzyczna. Warto zapytać o możliwość jej zapewnienia mistrza ceremonii lub dom pogrzebowy.
Ostatnim ważnym a jednocześnie najważniejszym aspektem jest dokumentacja. Podczas odwiedzin w zakładzie pogrzebowym należy mieć przy sobie kartę zgonu. Jest pierwszym dokumentem niezbędnym celem załatwienia wszelkich formalności. Warto jest też mieć przy sobie dowód osobisty zmarłej osoby. Przyda się również jej zaświadczenie o pobieranej emeryturze, umowa o pracę bądź inny dokument potwierdzający, iż zmarły miał swój majątek.