Zarobki to jedna z największych motywacji do szukania pracy za granicą. Podejmując zatrudnienie w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemczech, nadal można zarobić więcej niż w Polsce na tożsamym stanowisku. Wiele osób zastanawia się jednak, czy wyższe zarobki osiągnie się, kiedy podejmie się zatrudnienie przez agencje pośrednictwa czy znajdując pracę bezpośrednio u pracodawcy.
Fakty i mity o pracy przez agencję
Powszechnie uważa się, że podejmując prace przez agencje pracy, zarobi się mniej niż w przypadku znalezienia zatrudnienia na własną rękę. Za niższe zarobki obwinia się prowizję, która ma być pobierana przez pośrednika. Obciążony ma nią być pracownik, a agencja swoje wynagrodzenie ma pobierać z jego pensji. Warto jednak obalić ten mit. Zgodnie z prawem takie praktyki nie są legalne. Agencja pracy nie może pobierać takich opłat od pracowników, a swoim wynagrodzeniem może obciążać jedynie pracodawcę.
Ile wynosi wynagrodzenie osób, zatrudnionych przez agencję?
Pensja osób zatrudnianych przez agencje pracy zależy od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest branża zatrudnienia, miejsce podjęcia pracy, zakres obowiązków. Chcąc sprawdzić, czy agencja nie zaniża pensji, warto porównać pensje proponowane przez pośrednika i bezpośrednio na zagranicznych portalach ogłoszeniowych. Przykładowe stawki, jakie proponuje agencja dla opiekunek seniorów, można sprawdzić na opieka.felizajob.pl. Z ich analizy można się przekonać, że stawki proponowane przez agencję są niemal identyczne co bezpośrednich pracodawców. Jednocześnie trzeba pamiętać, że pośrednik dodatkowo oferuje pomoc w znalezieniu zatrudnienia, kursy językowe. Zadba ona też o kwestie formalne takie jak umowy, ubezpieczenia. Zatrudnienie przez agencję zawsze oznacza też legalną pracę, czego nie gwarantują bezpośrednie rozmowy z pracodawcą. Ta pomoc sprawia, że agencja dla opiekunek jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób nie władających językiem niemieckim.
Jak nie dać się oszukać?
Aby mieć pewność, że pensja nie zostanie uszczuplona o prowizje agencji, współpracę trzeba podjąć z profesjonalnym i godnym zaufania pośrednikiem. Przed podpisaniem umowy, dobrze jest sprawdzić o nim opinie, a także dobrze wczytać się w warunki współpracy. Dobrze jest też znać przepisy prawa i wiedzieć, za co agencja dla opiekunek może pobierać wynagrodzenie. Lista tych usług nie jest długa i obejmuje m.in. pomoc w znalezieniu noclegu, transport na miejsce zatrudnienia, badania lekarskie, tłumaczenia.