Każdy sportowiec, który poważnie podchodzi do uzyskiwanych wyników, powinien dążyć do zachowania nawyków żywieniowych na najwyższym poziomie. Nasze ciała stały się tymi maszynami – radzącymi sobie ze stresem dnia codziennego, stresem długich i ciężkich treningów oraz stresem związanym z brakiem snu. Odżywianie ma kluczowe znaczenie dla umożliwienia organizmowi przetworzenia stresu i wzniesienia ciała do poziomu wyższej wydajności.
Aby zrozumieć, co składa się na złote zasady żywienia dla sportowców, musimy najpierw określić jego ostateczne cele. Kiedy profesjonaliści w suplementacji pracują z klientami i tworzą ich programy żywieniowe, czasami mówią takie rzeczy, jak „To może nie mieć teraz sensu, ale z czasem będzie inaczej”, ponieważ często robimy rzeczy, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się sprzeczne z intuicją – takie jak zwiększanie kalorii chcąc faktycznie schudnąć (widzisz, też sądzisz, że to nie ma sensu, prawda?!) Dlaczego to ma znaczenie? Ponieważ musimy zrozumieć, że w sporcie, bez względu na to, czy jest to wytrzymałość, czy siła, prosimy nasze ciała o robienie niezwykłych rzeczy – więc musimy je też karmić w niezwykły sposób.
To powiedziawszy, cele żywienia sportowego można podzielić na cztery ogólne kategorie:
- zrozumienie reakcji na stres w związku z ćwiczeniami,
- możliwość kontrolowania poziomu cukru we krwi przed / podczas / po sesji treningowej,
- przyspieszenie regeneracji przy użyciu różnych składników odżywczych w różnych momentach,
- zminimalizowanie działania kortyzolu.
W oparciu o te główne cele, oto kilka zasad żywienia sportowego.
1) Unikaj ćwiczeń na pusty żołądek.
Jeśli nie zjesz w ciągu 2 godzin przed treningiem, weź banana, napój elektrolitowy lub coś innego, co jest lekkie, aby utrzymać stały poziom cukru we krwi.
W przypadku krótszych treningów (mniej niż 45 minut) wystarczy kawałek owocu albo odżywki dla sportowców. Jeśli wybierzesz owoc – upewnij się, że jest to ten, który zna Twój żołądek i łatwo go trawi.
W przypadku treningu trwającego 60-90 minut rozważ dodanie napoju elektrolitowego w 1/3 lub w połowie, aby mieć pewność, że twoje ciało ma stały przepływ węglowodanów – by zapobiec odwodnieniu.
Po treningu trwającym 90 lub 120 minut warto rozważyć połączenie płynnego nawodnienia, takiego jak mieszanka napojów wraz z pewną formą stałego pokarmu: ryż, gotowane ziemniaki itp. Dowiedz się, co jest odpowiednie dla Ciebie pod względem płynnych i pełnych produktów spożywczych, a wyprzedzisz konkurencję!
2) Nie przegap śniadania.
Wydaje się to nadawać ton temu, w jaki sposób twoje ciało wykorzystuje składniki odżywcze w ciągu dnia. Często słyszymy, że ludzie „nie są głodni”, kiedy przygotowują się do dnia, i to jest w porządku. To, co poleciłbym, to zacząć od czegoś prostego, takiego jak jajko i kawałek owocu lub szklanka mleka i batonik muesli. Staraj się być konsekwentny przez tydzień, pozwól swojemu ciału przystosować się do przyjmowania składników odżywczych rano, a następnie możesz robić postępy. Poziom cukru we krwi powinien wzrosnąć i być bardziej stabilny dzięki kombinacji białek / węglowodanów.