Zielona herbata. Dlaczego warto ją pić?

 

woman-drinking-a-juice-in-summer_1098-20

My, Polacy jesteśmy przyzwyczajeni do picia czarnej herbaty. Praktycznie od dziecka spożywamy ją w sporych ilościach do śniadania czy kolacji. Podczas wizyty u babci czy cioci również nie może jej zabraknąć. W okresie jesienno-zimowym pijemy ją wręcz w hurtowych ilościach. Dodajemy do niej sok z malin, cytrynę i miód. Ma przeciwdziałać przeziębieniu lub wspomagać powrót do zdrowia.

Jesteśmy tak bardzo do niej przyzwyczajeni, że wydaje nam się to oczywiste, że również w innych krajach jest ogólnodostępna. Jednak wyjeżdżając zagranice, możemy się bardzo zdziwić. W niektórych częściach Europy jest ona spożywana tylko i wyłącznie jako lekarstwo na problemy żołądkowe, a w innych możemy mieć ogromny problem z jej dostępnością. Za to bez problemu dostaniemy zieloną herbatę, która cieszy się zdecydowanie większą popularnością na całym świecie. Również w naszym kraju z roku na rok zyskuje sobie coraz więcej zwolenników.

Badanie właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata, w przeciwieństwie do czarnej, uważana jest za zdrowy napój, który można spożywać bez ograniczeń. Często możemy się spotkać ze stwierdzeniem, że ma ona działanie odchudzające. Ta ostania informacja jest szczególnie cenna dla kobiet, które pragną utrzymać zgrabną sylwetkę. Jednak czy faktycznie jest to prawda? Aby potwierdzić tę informację, dobrze jest zapoznać się z badaniami przeprowadzonymi przez specjalistów. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że możemy się spotkać ze sprzecznymi wynikami.

Pamiętajmy także o tym, że samo picie lub spożywanie jakiegokolwiek produktu nie spowoduje nagłego spadku wagi, ale oczywiście, może być bardzo pomocne. Temu tematowi bliżej przyjrzeli się japońscy naukowcy. Badacze  postanowili przez trzy miesiące obserwować osoby, które  każdego dnia miały wypijać po trzy filiżanki zielonej herbaty. Zaznaczmy, że uczestnicy badania, nie przeszli w tym czasie na dietę, ani nie uprawiali żadnego sportu. Mimo to, po upływie trzech ustalonych miesięcy, ich waga spadła o 1,5 kg.

Możemy zatem z czystym sumieniem potwierdzić, że zielona herbata ma działanie odchudzające. Jest to zasługa zawartych w niej katechin. Są to substancje, które usprawniają metabolizm, ponieważ aktywują działanie enzymów trawiennych. Co za tym idzie, hamują przyswajanie tłuszczu i cukru będących składnikami jedzenia. Badacze wykazali również, że zawarte w zielonej herbacie garbniki oraz teina wspierają termogenezę, czyli proces, podczas którego organizm wytwarza ciepło i jednocześnie spala kalorie. Temat odchudzających właściwości zielonej herbaty postanowili zgłębić również amerykańscy naukowcy. W wyniku przeprowadzonych badań dowiedli, że jej działanie jest znacznie bardziej skuteczne niż napojów zawierających kofeinę.

Zielona herbata jest zdrowym i smacznym napojem, który spożywany regularnie w większej ilości może wspomóc proces odchudzania. Warto mieć ją pod ręką i oswoić się z jej oryginalnym aromatem. Niezależnie od tego, czy będzie to herbata zielona liściasta, czy w torebkach. Choć udowodniono, że działanie tej pierwszej jest o wiele mocniejsze.  Na rynku dostępne są również wersje smakowe, które powinny zadowolić także tych  bardziej wybrednych konsumentów.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>