Zmiany w kodeksie pracy – nowe okresy wypowiedzenia

law-series-4-1467436-1278x960 (1)

Od 22 lutego 2016 roku obowiązuje w Polsce znowelizowany Kodeks pracy. Wprowadzono do niego szereg zmian, które dotyczą również okresów wypowiedzenia.

Zanim dokładnie przyjrzymy się zmianom dotyczącym okresów wypowiedzenia w nowym Kodeksie pracy, warto podkreślić, że każdy pracodawca musiał w ciągu 1 miesiąca od 22 lutego 2016 roku wprowadzić zmiany w informacji dotyczącej warunków zatrudnienia w przypadku umów zawartych przed nowelizacją.

Co się zmieniło w okresach wypowiedzenia?

Zmiany w Kodeksie pracy nie dotknęły umów zawieranych na czas nieokreślony oraz umów próbnych. Od razu warto zauważyć, że wprowadzono korektę nie tylko w stosunku do okresów wypowiedzenia, ale również co do samej istoty rozwiązania umowy. Od 22 lutego można wypowiedzieć każdą umowę, bez względu na to, na jaki okres została zawarta, zmiany dotknęły również umów na zastępstwo. Trzeba również zauważyć, że po reformie Kodeksu pracy zostały zrównane okresy wypowiedzenia zawarte na czas określony i nieokreślony.

Przy okazji warto się zastanowić, jak traktować umowy, które już trwały w czasie wprowadzenia zmian. Otóż okazuje się, że ich okres należy liczyć od dnia nowelizacji Kodeksu pracy. Oznacza to, że nawet, jeśli pracownik był zatrudniony na umowę na czas określony od 1 stycznia 2016 roku, okres jego umowy będzie liczony dopiero od 22 lutego – tłumaczy adwokat prawa pracy – Tomasz Giziński.

Okresy wypowiedzenia w przypadku różnych rodzajów umów

W przypadku umów na czas określony, przed zmianami pojawiały się zapisy, że okres wypowiedzenia może wynosić 2 tygodnie, gdy sama umowa była zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Nowelizacja wydłużyła taki okres wypowiedzenia do 1 miesiąca przy umowach zawartych na co najmniej pół roku, a 2 tygodnie wypowiedzenia pozostawiono przy okresie umowy krótszym niż 6 miesięcy. Natomiast pracownikom zatrudnionym co najmniej 3 lata na umowę na czas określony, przysługuje teraz okres wypowiedzenia 3 miesiące.

Do 22 lutego okres wypowiedzenia umów na zastępstwo zawsze wynosił 3 dni. Po nowelizacji znacznie wydłużono ten okres. Teraz 2 tygodnie przysługuje osobie, która pracowała na zastępstwo do 6 miesięcy, powyżej tego okresu wprowadzono 1 miesiąc wypowiedzenia, a przy umowach na zastępstwo zawartych na co najmniej 3 lata, okres wypowiedzenia to 3 miesiące.

W przypadku umów zawartych na okres próbny nie wprowadzono żadnych zmian, ale warto przypomnieć, jak kształtują się tutaj okresy wypowiedzenia. 3-dniowe wypowiedzenie przysługuje przy zatrudnieniu do 2 tygodni, a powyżej tego okresu wprowadzono już 1-tygodniowe wypowiedzenie. Natomiast 2-tygodniowe wypowiedzenie przysługuje osobom zatrudnionych na 3-miesięczną umowę próbną.

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Ryszard pisze:

    Przymierzam się właśnie do sprawy sądowej z byłym pracodawcą. Chodzi o niewypłacenie zaległych pensji i bezpodstawne zwolnienie. Na https://ktmh.pl/ znalazłem dobre usługi prawne i zastanawiam się nad wynajęciem prawnika. Mieliście kiedyś podobny problem? Jak to się skończyło? Czy ktoś z Was sam wygrał z pracodawcą na sali sądowej, czy jednak zawsze jest niezbędne kompleksowe wsparcie i obsługa prawna? Trochę szkoda mi pieniędzy, ale z drugiej strony boję się, że sam niewiele ugram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>