Zmiany w prawie budowlanym

Prawa-KonsumentaCoraz głośniej o nowelizacji ustawy Prawa Budowlanego która zostanie wcielona w życia w 2015 roku. Powstaje ona po to, by ułatwić, uprościć a do tego przyspieszyć proces realizacji zadań dla większości inwestycji budowlanych. Także dla osób nie związanych tak bardzo z tą branża.

Nie potrzebne pozwolenia…

Jedną ze zmian, nad którą trwa debata jest rezygnacja z pozwoleń na budowę bądź przebudowę domu jednorodzinnego. Konkretniej mówiąc, zmiana ta dotykać będzie wyłącznie tych obszarów inwestycji, które nie przekraczają granic własnej działki – czyli nie naruszają dobra naszego sąsiada. Zamiast tego natomiast mimo wszystko trzeba będzie przygotować inne dokumenty, w tym zgłoszenie budowy wraz z projektem budowlanym dotyczącym inwestycji. Projekt oczywiście powinien spełniać wszystkie standardy MPZP.

Liczby i terminy…

Starosta ma 30 dni (przed zmianami 60 dni, a w dużych aglomeracjach nawet 3 miesiące) na odpowiedź, jeśli nie wniesie żadnych uwag możemy ruszać z budową.  Jeśli chodzi o zmiany terminowe, to wg nowych przepisów inwestor nie musiałby już zgłaszać  7 dni przed budową planowanego terminu rozpoczęcia działań. To było uciążliwe, szczególnie dla osób, które nie wiedziały do końca kiedy wystartują planowane inwestycje, dlatego też postanowiono ten zapis usunąć. Skrócono także z 21 dni do 14 czas w którym administracja wyrażała sprzeciw  na użytkowanie budynku, nazywany „milcząca zgoda”.

Mniej formalności…

producent rud wodociągowych Elplastplus Przygotowanie projektu budowy było związane z masą formalności, od 2015 roku ma to ulec zmianie. Postanowiono skrócić do minimum listę obowiązkowych punktów, które trzeba było zawrzeć w projekcie. Dzięki nowelizacji nie będziemy musieli w załącznikach zamieszczać oświadczeń dotyczących między innymi  dostawy energii, ciepła i gazu, odbioru ścieków. Dodatkowo urząd nie będzie już od nas wymagał informacji dotyczącej przyłączenia budowanego obiektu do sieci wodociągowej czy kanalizacyjnej. Oświadczenie o możliwości połączenia działki z drogą publiczną, które do tej pory było obowiązkiem dla zarządców dróg, również przestanie być  ich powinnością.

Te oraz inne zmiany zostaną wprowadzone dopiero w 2015 roku, warto jest jednak już teraz przyjrzeć im się bliżej. Czy nowelizacja ustawy Prawa Budowlanego wejdzie w życie i okaże się strzałem w dziesiątkę, to będzie mogło być zweryfikowane dopiero za jakiś czas. Teraz już możemy jednak stwierdzić, że wpłynie ona pozytywnie także na przeciętnego Kowalskiego, który do tej pory zmagał się z wieloma niezrozumiałymi dla niego formalnościami. Gdy wszystko zostanie już zatwierdzona, czas wejścia prawa w życie rozpocznie się po trzech miesiącach, możemy więc śmiało stwierdzić, że już niedługo będzie znacznie łatwiej.

Developer Wasilewski
Artykuł został przygotowany przez redakcję fbhwasilewski.pl – czołowego Dewelopera w Ełku.

1 Komentarz

  1. Karol pisze:

    Chyba największym bezsensem można uznać fakt, że potrzebne było pozwolenie na przebudowę domu jednorodzinnego. Logiczne, że jeśli robi się coś w obrębie własnego „pola”, można tam zrobić, co tylko się chce. Pozornie logiczne. Dlatego tym bardziej dziwne, że nie było to unormowane w sytuacji, kiedy komuś zależało jedynie na przebudowie istniejącego już domu. Co innego warunki techniczne, które musi spełniać budynek – o tym więcej tutaj: http://www.dom-bud.com.pl/2017/08/14/jakie-warunki-techniczne-musza-spelniac-budynki-mieszkalne/ – ale jeśli już istnieje i chce go się tylko lekko przebudować, potrzebne zezwolenia to bezsens.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>