Jak znaleźć i mądrze wybrać pierwszą pracę?

AdobeStock_191176485_800x600Pierwsza praca nie wymaga zazwyczaj zbyt wielu umiejętności – sporo osób wybiera na przykład pracę w gastronomii czy sprzedaży. I o ile każda praca uczy nas czegoś nowego, o tyle warto – jeśli tylko jest taka możliwość – wybrać pierwszą pracę świadomie, tak, by była dobrym punktem wyjścia do dalszego rozwoju kariery zawodowej.

Dlaczego warto świadomie wybrać pierwszą pracę?

Powód jest prosty – pierwsza praca zgodna z naszymi zainteresowaniami (i predyspozycjami) może poskutkować szybkim rozwojem zawodowym w danej branży. Czasem zresztą od pierwszej pracy istotniejszy jest pierwszy staż lub praktyka – zwłaszcza w dużych, międzynarodowych firmach. Często już po kilku pierwszych miesiącach stażysta lub praktykant otrzymują propozycję zatrudnienia na pełny etat na stanowisku juniorskim. Dzięki temu mogą w przyszłości szybciej awansować i zdobywać doświadczenie w docelowej branży.

Na jakie kryteria zwracać uwagę przy wyborze pierwszej pracy?

Jeśli tylko jest to możliwe, wysokość wynagrodzenia nie powinna być kryterium, którym warto kierować się przy podejmowaniu pierwszej pracy. Znacznie istotniejsze jest to, czego można się w niej nauczyć. Z tego względu dobrze najpierw dokładnie przestudiować ogłoszenie – głównie pod kątem obowiązków oraz tego, co firma oferuje początkującemu pracownikowi. Najlepiej, jeśli potencjalny pracodawca z jednej strony zapewni nam szkolenie wstępne, z drugiej – postawi przed nami ambitne zadania, których wykonywanie pozwoli na szybkie zdobycie doświadczenia. Dobrze też, jeśli początkujący pracownik może liczyć na wsparcie swojego zespołu.

Skąd jednak wiedzieć, jaka pierwsza praca będzie dla nas najlepsza? Warto najpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Wybór zawodu: ważne są nie tylko zainteresowania i perspektywy zawodowe, ale też predyspozycje

Wybór pierwszej pracy powinien poprzedzić wybór zawodu. Ważne jest jednak, by młoda osoba nie decydowała się na określoną ścieżkę kariery wyłącznie ze względu na wysokie zarobki w danej branży czy stabilne zatrudnienie. Nie warto też kierować się jedynie własnymi zainteresowaniami (chociaż dobrze, jeśli ostatecznie wybrany zawód pokrywa się z tym, co nas interesuje).

To, co należy jednak zawsze uwzględnić, to własne predyspozycje. Każdy z nas ma inne – niektórzy mają wrodzone zdolności komunikacyjnie, świetnie pracuje im się w zespole czy są w stanie pracować pod dużą presją czasu. Inni z kolei mają zdolności analityczne, wolą pracować na samodzielnych stanowiskach lub są świetnymi organizatorami. Jak jednak poznać własne predyspozycje? Rozwiązaniem mogą być testy predyspozycji zawodowych – test można zrobić np. za pośrednictwem strony www.kierunekrozwoju.pl. Dzięki temu osoba, która odpowie na wszystkie pytania, pozna swoje mocne i słabe strony i będzie mogła zdecydować, czy faktycznie odnajdzie się w wymarzonym przez siebie zawodzie.

Na koniec warto odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie, czyli jak znaleźć pierwszą pracę? Możliwości jest na szczęście sporo. Studenci mogą skorzystać z pomocy biura karier na uczelni. Większość firm publikuje również ogłoszenia na portalach, w mediach społecznościowych czy na swoich stronach internetowych. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by wysłać CV do wybranej firmy nawet, jeśli nie prowadzi aktualnie rekrutacji – dobrze jednak wtedy napisać, co potrafimy robić, jakie mamy kompetencje i czego chcielibyśmy się nauczyć w danej firmie.

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>