Nadgodziny u dentysty?

general-dentist

Lekarzy medycyny oraz lekarzy dentystów obowiązują dwie Ustawy. Pierwsza z nich to Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty z dnia 5 grudnia 1996 roku (z późniejszymi zmianami) oraz Ustawa o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 roku (z późniejszymi zmianami). Jak mówi wyraźnie ta druga z Ustaw: czas pracy kadry ogólnej, a tutaj zaliczamy lekarzy dentystów, wynosi 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Wiadomym jest jednak fakt, iż lekarze dentyści niejednokrotnie przekraczają ten Ustawowy czas pracy, pracując ponad obowiązujące godziny.

Zacznijmy tutaj jednak od umów na podstawie jakich w placówkach medycznych, może pracować lekarz dentysta:

  • umowa o pracę, gdzie lekarze najczęściej podpisują tak zwaną klauzulę opt-out ,
  • kontrakt (forma umowy cywilno-prawnej)

Jeżeli chodzi o nawiązanie stosunku pracy przez lekarza dentystę z podmiotem medycznym i formą zatrudnienia tegoż lekarza jakim jest umowa o pracę, to podstawowy czas pracy takiego lekarza może wynieść maksymalnie 48 godzin tygodniowo. Za zgodą lekarza można wydłużyć mu czas pracy do 10 godzin i 5 minut tygodniowo, jednakże pamiętać należy o tym, iż maksymalna liczba jego nadgodzin w danym roku nie może przekroczyć 150 godzin. Pamiętajmy także o tym, iż dyżury pełnione przez lekarza w tym i lekarza stomatologa oraz godziny ich pełnienia, są rozliczanie zupełnie oddzielnie od podstawowego czasu pracy.

Kilka etatów

Lekarz dentysta zatrudniony w jednym podmiocie leczniczym na zasadzie umowy o pracę, może w innym podmiocie medycznym pełnić dyżury, za które płaci mu oczywiście ten inny podmiot. Dlatego też, jeśli dana praktyka stomatologiczna, czy też klinika, są otwarte również w soboty, najczęściej lekarze pracują w nich 48 godzin tygodniowo. Coraz częściej też na polskim rynku pojawiają się całodobowe praktyki stomatologiczne, wówczas może zaistnieć sytuacja wprowadzenia do życia zmianowego i równoważnego czasu pracy, gdzie dopuszcza się pracę do 12 godzin w rozliczeniu dobowym, ale to wymaga wypowiedzenia umowy dotychczasowej i podpisania nowej, na nowych warunkach z danym lekarzem dentystą.

Kontrakty

Kolejną z form zatrudnienia lekarzy dentystów są umowy cywilno-prawne tak zwane kontrakty. Jednakże nawiązywanie takich umów stosuje się tylko do pracowników z zewnątrz, gdyż należy w nich dokładnie ujmować takie elementy jak: wynagrodzenie, nadgodziny, dyżury, kary umowne itp. Ponadto stałym pracownikom danego podmiotu medycznego, kontrakt nie gwarantuje takich przywilejów, jakie niesie ze sobą umowa o pracę. Najczęściej więc pracodawcy stosują kontrakty z lekarzami, którzy pełnią w danej placówce leczniczej dyżury.
Pamiętajmy jednak o tym, że każdy lekarz dentysta jest też pracownikiem, do którego w pozostałych przypadkach mają zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu Pracy.

Opracowano na podstawie informacji jakie udzielił nam Stomatolog Kraków

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>