Charakterystyka zawodu: dekorator wnętrz

dekorator-wnetrz

Dekorator wnętrz, jak wskazuje nazwa zawodu, zajmuje się przygotowaniem projektu wystroju różnych wnętrz. Jego zadaniem jest stworzenie aranżacji pomieszczeń, które będą zgodne z wymaganiami stawianymi przez klienta. Wbrew pozorom jest to praca, która wymaga nie tylko dużego zmysłu estetycznego, ale także konkretnej wiedzy, doświadczenia i umiejętności pracy z ludźmi.

Estetyka dekoratora wnętrz

W ramach swojej pracy dekorator wnętrz może decydować o wyborze lub zmianie różnych elementów wystroju danego pomieszczenia. Dotyczy to między innymi koloru ścian lub innych rozwiązań, np. tapet. W ramach aranżacji należy również wybrać odpowiednie meble lub inne elementy wyposażenia, które znajdą się w pomieszczeniu. Dekorator decyduje również o dekoracji okien, np. zasłonach, firanach, roletach lub żaluzjach. Stworzenie wystroju wymaga także wybrania odpowiednich źródeł światła oraz ich rozmieszczenia. Podejmując tego typu decyzje trzeba brać pod uwagę względy estetyczne – wszystkie elementy muszą się komponować i tworzyć zgraną całość. Równie ważna jest jednak funkcjonalność pomieszczeń oraz wygoda ich użytkowników.

Materiałoznawstwo

Dekorator wnętrz powinien mieć dużą wiedzę dotyczącą różnych produktów oraz możliwości ich zastosowania. Na przykład musi orientować się w dostępnych ofertach dotyczących mebli, ale także wykończenia, np. tapet lub płytek ceramicznych. Na rynku pojawia się bardzo wiele różnych produktów – dekorator powinien śledzić wszystkie nowości, a także zmieniające się trendy. Musi także znać różne style wystroju wnętrza i odpowiednio je wykorzystywać, tak żeby spełnić stawiane przed nim wymagania.

Stały kontakt ze zleceniodawcą

Praca dekoratora wnętrz wymaga bezpośredniego kontaktu z klientem oraz uwzględnienia jego życzeń i potrzeb w czasie tworzenia aranżacji. Zazwyczaj współpraca zaczyna się od przedstawienia wstępnego projektu, który zawiera ogólne propozycje rozwiązań, a także przybliżony kosztorys dotyczący jego realizacji. Dekorator powinien w miarę możliwości uwzględnić wszystkie poprawki lub sugestie ze strony klienta. W ramach swoich obowiązków powinien również pozyskać wszystkie niezbędne elementy, np. meble i dekoracje, oraz przeprowadzić zmianę aranżacji. Z pomocy dekoratora wnętrz można skorzystać również przy wybieraniu dzieł sztuki, które mają znaleźć się w pomieszczeniu, tak żeby dopasować je do konkretnej aranżacji.

Jakie szkoły musi ukończyć dekorator wnętrz?

pobraneOsoby zainteresowane pracą w zawodzie dekoratora wnętrz powinny przede wszystkim ukończyć studia wyższe. Najlepszym rozwiązaniem jest ukończenie studiów na Akademii Sztuk Pięknych na kierunku wystroju wnętrz lub pokrewnym. Dzięki temu można zdobyć szeroki zakres wiedzy dotyczącej tego zawodu i wykonywać pracę w profesjonalny sposób. Znaczenie ma również doświadczenie zawodowe. Dobrze jeśli dekorator wnętrz może pochwalić się różnymi realizacjami swoich projektów, ponieważ są one najlepszym potwierdzeniem jego umiejętności i stanowią bardzo dobrą rekomendację na potencjalnych klientów. Duże znaczenie w tym zawodzie mają także cechy personalne, takie jak zmysł estetyczny, kreatywność i umiejętność myślenia przestrzennego. Dekorator powinien posiadać wiedzę z zakresu architektury, urbanistyki, a także nauk technicznych. Dzięki temu w ramach swoich obowiązków będzie mógł realizować różnorodne zadania i aranżować przestrzeń w praktyczny, funkcjonalny sposób.

Gdzie znajdziemy prace jako dekorator?

Dekoratorzy wnętrz zazwyczaj decydują się na samozatrudnienie lub na pracę w zespołach. Dzięki temu mają dużą swobodę w wyborze klientów, a także w dysponowaniu swoim czasem. Zarobki w tym zawodzie są uzależnione przede wszystkim od ilości przyjmowanych zleceń, a także od poziomu umiejętności. Dobry dekorator wnętrz może zostać zatrudniony przez osoby prywatne do przygotowania aranżacji domu lub mieszkania, ale ma także inne możliwości znalezienia ciekawych zleceń. Osoby o dużych umiejętnościach nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy, a ich wynagrodzenie będzie na pewno znacznie powyżej średniej. Wymaga to jednak spełnienia wysokich wymagań stawianych przez klientów zlecających przygotowanie aranżacji wnętrza.

Informacji dotyczących pracy projektanta wnętrz uzyskaliśmy dzięki pracownikowi z portalu www.dominanta.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Komentarzy

  1. Linda pisze:

    A znacie może ten sklep internetowy z akcesoriami koziol design? Przeglądam ich ofertę i już znalazłam kilka rzeczy, które na pewno wykorzystam w przyszłych projektach :)

  2. Kaczor pisze:

    Wykształcenie to jedna rzecz, a smykałka i zmysł smaku to druga. Jako przedsiębiorca miałem okazję kilkukrotnie współpracować z biurem http://apatrojanowscy.pl. W realizacjach tych architektów od razu widać, że projektowanie jest dla nich czymś więcej, sposobem na życie, a nie tylko wyuczonym zawodem.

  3. Katarzyna9 pisze:

    Remontuję łazienkę i zdzieram stare płytki, które już dawno straciły swój wygląd i były mocno poobtłukiwane. Jednak w nowej łazience też chciałabym mieć płytki, ale zupełnie nowe, o dobrych parametrach technicznych, a jednocześnie bardzo eleganckie i stylowe. Czy ktoś może mi polecić ładne i mocne płytki ceramiczne częstochowa, które fajnie będą wyglądały w niedużej łazience? Szukam czegoś, co sprawdzi się przez długi czas. Mam już dość płytek, które trudno doczyścić i z roku na rok prezentują się coraz gorzej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>