Praca fizyczna kontra praca umysłowa

przeprowadzki

Od dawna trwa spór o to, która praca jest cięższa – fizyczna czy umysłowa? Jak należy efektywnie wypoczywać, w zależności od charakteru pracy? Przez lata praca fizyczna była uważana, za jedyną prawdziwą pracę, czy jednak jest tak naprawdę? Świat się zmienił i praca umysłowa zyskała większe poważanie, a leniwe dzieci zmuszano do nauki strasząc perspektywą kopania rowów – jako mało poważanym zajęciem, do którego nie potrzeba myślenia i wiedzy, a tylko fizycznej siły.

Zmęczenie w pracy fizycznej

Każdy charakter pracy wiąże się z innymi obciążeniami, przeciążeniami i innym rodzajem zmęczenia. W pracy fizycznej mamy do czynienia przede wszystkim ze zmęczeniem fizycznym, bólem mięśni, przeciążeniem kręgosłupa. O ile nasz organizm jest przyzwyczajony do takiego wysiłku, dobrze sobie z nim radzi. Gorzej gdy podejmujemy się pracy fizycznej dorywczo. Bo początki bywają trudne – trzeba przetrwać bóle nieprzyzwyczajonych do intensywnego wysiłku mięśni, zakwasy, może się nawet pojawić myśl, że ta praca jest zbyt męcząca i że jej nie podołamy. Jednak o ile nie mamy do czynienia z ekstremalnym wysiłkiem, np. częstym podnoszeniem zbyt ciężkich przedmiotów, praca fizyczna jest zdrowa dla naszego organizmu. Wszak wiele tzw. chorób cywilizacyjnych ma swe źródło w braku fizycznej aktywności. Ważne jednak by do takiego wysiłku odpowiednio się przygotować. Często lekceważone szkolenia BHP powinny dać pracownikom wskazówki, jak pracować efektywnie, jednocześnie nie obciążając nadmiernie organizmu, czyli ergonomicznie.

Zmęczenie w pracy umysłowej

Innego rodzaju zmęczenia doświadczają pracownicy umysłowi. Choć z pozoru nie wykonują ciężkiej pracy, często wracają do domów zupełnie wyczerpani. W pracy umysłowej szczególnie męcząca jest ciągła koncentracja uwagi i poczucie odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Dodatkowo tempo pracy w dzisiejszych czasach jest ogromne. Często brakuje czasu na spokojną analizę informacji. O wielu kwestiach trzeba decydować natychmiast, w oparciu o błyskawicznie gromadzone dane, a co za tym idzie – nie zawsze rzetelne lub pełne. Stres i duże tempo, które wiążą się z taką pracą, powodują, że nasz umysł jest przepracowany, a my sami odczuwamy to niemal jak zmęczenie fizyczne.

Jak wypoczywać?

Choć wielu z nas uważa, że wypoczynek to “złodziej czasu”, który można poświęcić pracy, jest on niezbędnym elementem higieny psychicznej, zachowania równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym, a nawet warunkiem naszej wydajności i kreatywności w pracy. Aby jednak przyniósł pożądane efekty, wypoczynek musi być przemyślany i dopasowany do charakteru pracy.

Inaczej powinny wypoczywać osoby pracujące fizycznie, a inaczej umysłowo. W przypadku pracy fizycznej istotne jest przede wszystkim by mięśnie mogły odpocząć. Jeśli mamy taką potrzebę możemy się zdrzemnąć, czy wybrać inną formę odprężenia dla ciała, na przykład masaż lub kąpiel. Szybko zrelaksować się przy pracy pomaga też chwila zatrzymania i przyjrzenie się efektowi swojej pracy. Daje to poczucie satysfakcji i spełnienia. Działa trochę tak, jak praca na działce czy w ogródku – wymaga fizycznego wysiłku, ale często traktujemy ten wysiłek jako relaks (ze względu na satysfakcję z pracy). Z kolei pracownicy umysłowi powinni pozwolić odpocząć umysłowi, dotlenić się, zmusić do wysiłku mięśnie. Ruch, pozwali oderwać myśli od pracy, zrelaksować się po wysiłku intelektualnym. Praca umysłowa często wiąże się z siedzeniem przez długi czas w jednej pozycji. Ćwiczenia fizyczne pozwolą więc ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób kręgosłupa. Warto też wielokrotnie w ciągu dnia pracy wstać i przejść się, wykonać dyskretnie kilka prostych ćwiczeń.

Podsumowanie

Zatem jak widzimy, każda praca jest męcząca. Doskonałym relaksem dla pracy fizycznej jest odpoczynek dla ciała. Zaś zrelaksować się po pracy umysłowej pozwolą nam właśnie ćwiczenia fizyczne. Ważnym jest, aby bez względu na rodzaj wykonywanej pracy umieć zachować równowagę właśnie pomiędzy pracą a wypoczynkiem. Przepracowanie będzie bardzo szkodliwe zarówno w pracy fizycznej jak i umysłowej.

Informacji udzieliła nam firma przeprowadzkikrakow.org, która o pracy fizycznej wie całkiem sporo. 
Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Komentarzy

  1. Michał pisze:

    Witam ja osobiście twierdzę, że praca umysłowa potrafi być nie raz dużo cięższa niż praca fizyczna, ponieważ myśleć nie każdy potrafi, dlatego, że nie każdy potrafi kierować swoim zespołem. Jednak trzeba przyznać, że praca fizyczna jest również ciężka tylko wiadomo to już jest raczej inna bajka.

  2. Robert pisze:

    No tu można się kłócić Michale, ponieważ zależy z jakiej strony się, na to wszystko patrzy. Oczywiście nie każdy potrafi myśleć umysłowo, ale również nie każdy jest stworzony do pracy fizycznej. Żeby dobrze i logicznie w pracy myśleć trzeba być wykształconym, a żeby pracować fizycznie to trzeba mieć przede wszystkim do tego odpowiednie warunki.

  3. Przeprowadzki pisze:

    Zupełnie się nie zgadzam z tezą że praca umysłowa jest lub może być cięższa od fizycznej z jednym zastrzeżeniem, prace fizyczną można szybciej zregenerować. Wiem co pisze bo przeprowadzki to ciężki kawałek chleba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>