Wady i zalety inwestowania w nieruchomości

inwestowanie-w-nieruchomosci

W dzisiejszych czasach osoby posiadające znaczne środki finansowe, boją się trzymać dorobek swojego życia na rachunkach bankowych. Bank dziś nie jest gwarantem bezpieczeństwa, jeżeli mamy znaczną kwotę pieniędzy. W mediach dużo słyszy się o upadających bankach, o problemach z wypłatą pieniędzy z kont. Trzymając pieniądze w banku mamy gwarancje do 100 000 Euro. Jeżeli przetrzymujemy większą kwotę, to musimy się liczyć z jej utratą. Gdyby banki oferowały dobre oprocentowanie lokat, to prędzej, ludzie podejmowaliby ryzyko trzymania tam swoich oszczędności. Przy dzisiejszym oprocentowani rzędu 1, 5 – 2 procent, nie warto podejmować tego ryzyka.

Osoby szukające inwestycji często decydują się na inwestowanie swoich środków w nieruchomości. Wydaje im się to najlepszym rozwiązaniem.

Jakie są, więc zalety inwestowania w nieruchomości?

Taką jedną z podstawowych najważniejszych zalet, jest pewność, że nasze pieniądze nie znikną nagle. Nieruchomość daje nam poczucie bezpieczeństwa, fizycznie nasze pieniądze istnieją, jako budynek. W banku widzimy tylko cyfry na koncie, pieniądze są w takiej sytuacji wirtualne. Oczywiście ceny nieruchomości są ruchome i ulegają zmianom. Są to jednak kilkuprocentowe zmiany, więc ryzyko straty nie jest duże.

Inwestycja w nieruchomość może zagwarantować nam, dochód dużo lepszy, niż na lokacie, jeżeli zdecydujemy się na jej wynajem. Wynajem gwarantuje stały przypływ gotówki, po latach wynajmu, nieruchomość ma szansę się nam zwrócić.
Kolejną zaletą inwestowania w nieruchomości jest możliwość zabezpieczenia nią kredytu. Banki nie zawsze są chętne do udzielenia kredytu. Jeżeli mamy zabezpieczenie hipoteczne w postaci nieruchomości, otrzymanie kredytu jest dużo prostsze. Kredyt hipoteczny to również korzystniejsze warunki, niż w przypadku kredytów gotówkowych.

Jeżeli dobrze zarządzamy naszą nieruchomością, to jej wartość może w znacznym stopniu wzrosnąć, co jest bardzo dużą zaletą takich inwestycji. Inwestycje w nieruchomości uczą zarządzania gotówką, myślenia o naszej przyszłości.

Wady inwestowania w nieruchomości.

Zablokowane środki finansowe. Podstawowa wada inwestycji w nieruchomości, to zablokowanie naszych środków finansowych. Nie jesteśmy w stanie nagle wypłacić sobie części kwoty, jaką zainwestowaliśmy. W przypadku inwestycji np. w akcje, możemy część sprzedać i otrzymać jakąś kwotę pieniędzy. W tym przypadku, jest to niemożliwe. Możemy jedynie spróbować nieruchomość podzielić na lokale i sprzedać jeden z nich. Da nam to zwrot jakiejś części zainwestowanych środków finansowych.

Wadą inwestycji w nieruchomości jest również ich mała płynność finansowa. Odzyskanie środków, jakie zainwestowaliśmy, nierzadko wymaga długiego okresu czasu. Jeżeli chcemy szybko się pozbyć nieruchomości, to jest to duży problem. Możemy oczywiście znacząco obniżyć cenę, co wzrośnie na szybkość sprzedaży, niesie to niestety za sobą koszty, ponieważ utracimy część kapitału, jaki zainwestowaliśmy.

Długoterminowość zwrotu inwestycji może być dla niektórych dużą wadą. Nieruchomość zwraca się zazwyczaj, jeżeli przez kilkanaście lat ciągle ją wynajmujemy. Nieraz jednak zdarza się, że najemcy się zmieniają. Jakiś okres czasu nasza nieruchomość może stać niewynajmowana, przez co zwrot inwestycji będzie się przedłużał. Patrząc jednak na oprocentowanie lokat, to trzymając pieniądze w banku, wcale nie osiągniemy znacznych kwot, w krótszym okresie czasu.

Warto czy nie warto inwestować w nieruchomości?

Wszystko zależy od inwestora, jego zapału do pracy, chłodnego podejścia do decyzji o inwestycji. Jeżeli przeanalizujemy wszystko, to duże szanse, że osiągniemy zyski, czyli warto. Należy liczyć się jednak z tym, że inwestowanie w nieruchomości wymaga od nas dużego zaangażowania. Inwestycją taką trzeba dobrze i ciągle zarządzać. Pilnować, aby najemcy na czas rozliczali się z nami z czynszowych opłat. Dla niektórych takie zajęcie to pozytywny aspekt inwestycji, dla innych będzie do wada. Wygodni wolą jak wszystko robi się samo. Kasa sama płynie na konto jak w lokatach bankowych. Niestety nie wszystko jest takie łatwe, a jeżeli chcemy naprawdę zarabiać, to musimy przyłożyć się do tego, ponieważ dziś już nie jest tak łatwo, nawet, jeżeli posiadamy znaczną gotówkę.

Więcej na temat nieruchomości uzyskają państwo pod adresem: miesiecznik-nieruchomosci.pl
Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Komentarzy

  1. Marta pisze:

    Witam nieruchomości nie są już tak opłacalne jak to było dawniej. Niestety stało się tak od czasu, kiedy wybuchł kryzys gospodarczy, który miał miejsce w ostatnich latach. Dodatkowo muszę powiedzieć, że teraz to raczej bardziej opłaca się inwestować w ziemię. Mam nawet poradnik, który uiczy jak to robić. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się jak to robić to zapraszam, na mojego maila.

  2. Jaqb pisze:

    Faktycznie przy obecnym oprocentowaniu, lokaty to jakaś masakra. Kupno nieruchomości to dobra opcja, ale na to trzeba mieć już porządną sumę, chociaż z pewnością warto o tym pomyśleć. Natomiast dla tych, którzy taką gotówką nie dysponują, są obligacje spółek, które działają na rynku nieruchomości. Zysk jest niemały a ryzyko jakiejkolwiek wtopy znikome ;)

  3. Mikosz pisze:

    Rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, jak wszystko w życiu. Jednak mimo wszystko dobrze inwestować w nieruchomości. Bo najważniejszy jest punkt, że zgromadzone w taki sposób środki nie są wirtualne, tylko realne. Niekoniecznie jako papierki, banknoty, ale jednak. Sam mieszkam w Bydgoszczy i poszukuję ostatnio tutaj http://nieruchomosci.bydgoszcz.eu/ mieszkania, które wynajmę, aby mieć z tego stały miesięczny dochód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>