Praca przy biurku a wady kręgosłupa – jak sobie pomóc?

back-pain

Coraz więcej osób cierpi na rozmaite wady kręgosłupa, które są przyczyną odczuwania licznych bólów. Dzieje się tak między innymi za sprawą siedzącego trybu życia, który wielu z nas prowadzi. Podpowiadamy, jak radzić sobie z niedogodnościami, wynikającymi z pracy przy biurku.

Jak odciążyć kręgosłup?

Obecnie coraz młodsze osoby uskarżają się na bóle kręgosłupa różnego pochodzenia. Mogą to być zarówno dolegliwości dolnej, jak i górnej jego części. Bez względu jednak na to, który odcinek kręgosłupa jest obciążony, sposoby radzenia sobie z bólem są podobne. Kiedy nie ma możliwości, aby mniej czasu spędzać w pozycji siedzącej, tak obciążającej dla naszego ciała, warto pomyśleć o nakładce korekcyjnej na fotel. Produkt ten będzie zmuszał do utrzymywania właściwej postawy podczas siedzenia. Dobrze będzie jednak zatroszczyć się o nią także samodzielnie, zwracając uwagę na to, jak siedzimy.

Poza tym nie można zapomnieć o ruchu. Jeśli osiem godzin dziennie spędza się za biurkiem, mięśnie utrzymujące kręgosłup niestety stają się dużo słabsze. By częściowo zapobiegać ich osłabianiu, trzeba pamiętać o robieniu sobie przerw w pracy. Już kilka minut spaceru po godzinie siedzenia, potrafi zdziałać cuda. Warto o tym pamiętać i przejść się co jakiś czas, chociażby do pokoju socjalnego. Przydatne mogą się okazać także wszelkiego rodzaju ćwiczenia rozciągające i rozluźniające, które nie zajmą nam dużo czasu, a sprawią, że poczujemy się lepiej. W czasie przerwy śniadaniowej można wykonać kilka prostych ćwiczeń, które „rozruszają” mięśnie, zapobiegając ich zastaniu. Inspiracji można szukać w Internecie. Przy poważnych wadach jednak należy skonsultować się z lekarzem nim podejmie się jakiekolwiek działania. Inaczej bowiem można doprowadzić do tego, że dolegliwości jeszcze się wzmogą.

Na kręgosłup najlepszy jest ruch

Nie jesteśmy w stanie uniknąć pracy na siedząco. Każde zresztą przebywanie w niezmienionej postawie przez wiele godzin ma negatywne skutki dla organizmu. Żeby możliwie ograniczyć dolegliwości, warto dbać o aktywność fizyczną w czasie wolnym. Często po pracy może pojawić się niechęć do jakiegokolwiek wysiłku. Warto jednak się przemóc i przejść się chociażby na krótki spacer albo przejechać się na rowerze. Dzięki temu nie tylko kręgosłup będzie lepiej funkcjonował. Także cały organizm będzie mógł się dotlenić, a my będziemy mieć lepsze samopoczucie.

Jeśli chodzi o wady kręgosłupa, dobrze jest sprawić sobie wkładki ortopedyczne. Jeśli już posiada się stwierdzoną wadę, warto zapytać lekarza, czy takie wkładki mogłyby zmniejszyć dolegliwości. Również podczas chodzenia, ból może nam doskwierać, a wkładki mogą skutecznie odciążyć stawy i sprawić, że łatwiej nam będzie funkcjonować. Zwłaszcza osobom z płaskostopiem często polecane są wkładki ortopedyczne. Pozwalają one odczuć pewną ulgę i zmniejszyć nieco wadę postawy (różne rodzaje wkładek można kupić w specjalnych sklepach np. tutaj https://lunaobuwie.pl/61-wkladki).

Uciążliwy ból i wizyta u specjalisty

Kiedy ból kręgosłupa staje się uciążliwy, należy czym prędzej skonsultować się z lekarzem specjalistą. Czasami konieczne będzie podjęcie jakichś bardziej zaawansowanych metod leczenia. Lepiej nie ociągać się z wizytą i od razu upewnić się, w jakim stanie jest nasz kręgosłup. Być może lekarz zaleci po prostu indywidualną rehabilitację, po której będzie można poczuć się znacznie lepiej.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Eryk pisze:

    W razie problemów z kręgosłupem z pomocą przyjść nam może podnośnik dla niepełnosprawnych. U nas w firmie rehabilitacyjnej kilka osób zakupiło sobie takie urządzenie do domu. Fantastyczna rzecz jak ktoś pracuje z takimi schorzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>