Coraz więcej osób cierpi na rozmaite wady kręgosłupa, które są przyczyną odczuwania licznych bólów. Dzieje się tak między innymi za sprawą siedzącego trybu życia, który wielu z nas prowadzi. Podpowiadamy, jak radzić sobie z niedogodnościami, wynikającymi z pracy przy biurku.
Jak odciążyć kręgosłup?
Obecnie coraz młodsze osoby uskarżają się na bóle kręgosłupa różnego pochodzenia. Mogą to być zarówno dolegliwości dolnej, jak i górnej jego części. Bez względu jednak na to, który odcinek kręgosłupa jest obciążony, sposoby radzenia sobie z bólem są podobne. Kiedy nie ma możliwości, aby mniej czasu spędzać w pozycji siedzącej, tak obciążającej dla naszego ciała, warto pomyśleć o nakładce korekcyjnej na fotel. Produkt ten będzie zmuszał do utrzymywania właściwej postawy podczas siedzenia. Dobrze będzie jednak zatroszczyć się o nią także samodzielnie, zwracając uwagę na to, jak siedzimy.
Poza tym nie można zapomnieć o ruchu. Jeśli osiem godzin dziennie spędza się za biurkiem, mięśnie utrzymujące kręgosłup niestety stają się dużo słabsze. By częściowo zapobiegać ich osłabianiu, trzeba pamiętać o robieniu sobie przerw w pracy. Już kilka minut spaceru po godzinie siedzenia, potrafi zdziałać cuda. Warto o tym pamiętać i przejść się co jakiś czas, chociażby do pokoju socjalnego. Przydatne mogą się okazać także wszelkiego rodzaju ćwiczenia rozciągające i rozluźniające, które nie zajmą nam dużo czasu, a sprawią, że poczujemy się lepiej. W czasie przerwy śniadaniowej można wykonać kilka prostych ćwiczeń, które „rozruszają” mięśnie, zapobiegając ich zastaniu. Inspiracji można szukać w Internecie. Przy poważnych wadach jednak należy skonsultować się z lekarzem nim podejmie się jakiekolwiek działania. Inaczej bowiem można doprowadzić do tego, że dolegliwości jeszcze się wzmogą.
Na kręgosłup najlepszy jest ruch
Nie jesteśmy w stanie uniknąć pracy na siedząco. Każde zresztą przebywanie w niezmienionej postawie przez wiele godzin ma negatywne skutki dla organizmu. Żeby możliwie ograniczyć dolegliwości, warto dbać o aktywność fizyczną w czasie wolnym. Często po pracy może pojawić się niechęć do jakiegokolwiek wysiłku. Warto jednak się przemóc i przejść się chociażby na krótki spacer albo przejechać się na rowerze. Dzięki temu nie tylko kręgosłup będzie lepiej funkcjonował. Także cały organizm będzie mógł się dotlenić, a my będziemy mieć lepsze samopoczucie.
Jeśli chodzi o wady kręgosłupa, dobrze jest sprawić sobie wkładki ortopedyczne. Jeśli już posiada się stwierdzoną wadę, warto zapytać lekarza, czy takie wkładki mogłyby zmniejszyć dolegliwości. Również podczas chodzenia, ból może nam doskwierać, a wkładki mogą skutecznie odciążyć stawy i sprawić, że łatwiej nam będzie funkcjonować. Zwłaszcza osobom z płaskostopiem często polecane są wkładki ortopedyczne. Pozwalają one odczuć pewną ulgę i zmniejszyć nieco wadę postawy (różne rodzaje wkładek można kupić w specjalnych sklepach np. tutaj https://lunaobuwie.pl/61-wkladki).
Uciążliwy ból i wizyta u specjalisty
Kiedy ból kręgosłupa staje się uciążliwy, należy czym prędzej skonsultować się z lekarzem specjalistą. Czasami konieczne będzie podjęcie jakichś bardziej zaawansowanych metod leczenia. Lepiej nie ociągać się z wizytą i od razu upewnić się, w jakim stanie jest nasz kręgosłup. Być może lekarz zaleci po prostu indywidualną rehabilitację, po której będzie można poczuć się znacznie lepiej.
W razie problemów z kręgosłupem z pomocą przyjść nam może podnośnik dla niepełnosprawnych. U nas w firmie rehabilitacyjnej kilka osób zakupiło sobie takie urządzenie do domu. Fantastyczna rzecz jak ktoś pracuje z takimi schorzeniami.