Premia czy voucher podarunkowy? W jaki sposób nagrodzić dobrego pracownika?

main-qimg-b85781807b3e0621af9e6c038e4d63ed

Wydajny, ponadprzeciętny pracownik to chluba i podstawa sukcesu firmy, a także samego przełożonego. Będąc dobrym pracodawcą z pewnością należy nagradzać ludzi zatrudnionych za ich wkład w budowanie działalności gospodarczej. Obecnie na rynku pracy istnieje szeroki wachlarz możliwości gratyfikacji pracowników, lecz która z nich jest najwłaściwszą? Co powinniśmy wybrać, by odpowiednio nagrodzić naszego pracobiorcę: premię czy voucher?

Najpopularniejszą formą nagrody za dobrze wykonywaną pracę jest premia pieniężna

Przyznanie dodatkowego wynagrodzenia, z pewnością może być bardzo efektywne, gdyż pracownik otrzymujący je stanie się jeszcze bardziej zmotywowany do najefektywniejszego wykonywania swych obowiązków. Wówczas również i inni zatrudnieni będą mieć motywację do pracy, dzięki czemu wzrośnie wydajność zbiorowa. Jednakże musimy mieć na uwadze fakt, iż dany sposób wyróżnienia może w niektórych przypadkach wpłynąć negatywnie na motywację odznaczonego, gdyż wówczas stwierdzi on, że wykonał już należytą pracę, zatem nie musi teraz ciężej pracować. Aczkolwiek zdarza się, że nie sam nagrodzony pracownik, a jego współpracownicy mogą odczuwać brak solidnego bodźca do pracy, gdy to nie ich, a czyjś inny trud został doceniony. Takie sytuacje mogą prowadzić również do niezdrowej rywalizacji pomiędzy ludźmi zatrudnionymi w tym samym miejscu. Pracodawca musi mieć to na uwadze, chcąc przyznać komuś premię, albowiem nie powinno dochodzić do zdarzeń tego typu.

Pieniądze nie są jedyną formą gratyfikacji

Vouchery to kolejna forma wynagrodzenia zyskująca coraz bardziej na popularności, a także taka, która może być równie skuteczna jak premia, pod warunkiem, że jest odpowiednio dostosowana. Przykładowo, jeśli dany człowiek niedawno został ojcem lub jest matką, można spróbować podarować mu/jej voucher zapewniający pakiet badań dla dziecka. Taki gest sprawi, że pracownik, który otrzymał nagrodę spełniającą jego potrzebę będzie pozytywnie nastawiony do efektywnej pracy. Jednakże należy pamiętać, że bon na bezużyteczny według pracownika przedmiot lub usługę może być bodźcem do zaniechania starań dających bardzo dobre wyniki, gdyż uzna, że nie zostałyby one należycie nagrodzone, tak jak w przypadku pierwszego razu. Przykładowo bon na piękny według nas samych fotoalbum może wydawać się atrakcyjny aczkolwiek osobie, której go przyznajemy może okazać się bezużyteczny, gdyż wszystkie zdjęcia posiada wyłącznie cyfrowo (ciekawie prezentują się również fotoksiążki myselfbook).

Chcąc wręczyć nagrodę naszemu pracownikowi, jako pracodawca musimy znać jego potrzeby lub profil psychologiczny, gdyż to, w jaki sposób to zrobimy, odbije się na wydajności ogółu zatrudnionych osób. Należy strzec się nieodpowiedniego odznaczenia, albowiem jego skutki mogą przynieść negatywne nastawienie zarówno do pracodawcy, jak i samych obowiązków, co przyniesie niekorzystną atmosferę do stanowiska pracy. Oczywiście to, czy należy przyznać voucher czy premię, jest zdecydowanie zależne od danej osoby i sytuacji, w której aktualnie się znajduje. Naturalnie, nie jest powiedziane, że pracownik, który należycie wykonał postawione przed nim zadanie, musi już zawsze dostawać jeden typ wynagrodzenia. Można to robić na przemian, by nie myślano, że za wykonany trud zawsze czeka taki sam typ gratyfikacji.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>