Elastyczny kontrakt o pracę dla seniorów

Senior Man Filing Tax Report

Ze wszech miar pożądana jest obecnie aktywizacja zawodowa seniorów. Jedną z propozycji jest między innymi nowy pomysł na kontrakt o pracę. Jednakże na przeszkodzie w jego wprowadzeniu może stanąć unijna dyrektywa o jasnych warunkach w pracy.

 

Czym jest propozycja elastycznego kontraktu o pracę?

 

Jest to propozycja resortu rozwoju, mająca wprowadzić nową jakość do kodeksu pracy. W gruncie rzeczy ta propozycja przypomina tak zwany kontrakt zero godzin, stosowany na dużą skalę w Wielkiej Brytanii, również wobec seniorów.

 

Główną cechą tego rozwiązania jest brak określenia z góry liczby godzin, którą pracownik powinien przepracować w tygodniu. Czas pracy uzależniony jest od dostępności pracownika lub, co jest stosowane częściej, od zapotrzebowania pracodawcy na pracę danej osoby.

 

Na pierwszy rzut oka wydaje się, iż pomysł takiego elastycznego kontaktu powinien spodobać się pracodawcom, jednakże eksperci wskazują, iż w praktyce może on zdezorganizować im pracę. Również ewentualne korzyści dla seniorów stają pod znakiem zapytania.

 

Jakiej reakcji seniorów należałoby się spodziewać na taką formę zatrudnienia?

 

Z jednej strony taka forma może skusić seniorów, którzy na emeryturze mogą pozwolić sobie na większą swobodę. Z drugiej jednak strony, starsze osoby mogą mieć opory przed podjęciem pracy, która byłaby obarczona dużą dozą niepewności. Ponadto, wskutek faktu, iż elastyczny kontrakt nie daje gwarancji dochodu, być może seniorzy chętniej skorzystają z umowy o świadczenie usług bądź też umowy o pracę na część etatu.

 

Nie ulega wątpliwości, iż by dane rozwiązanie przyjęło się na rynku, powinno być atrakcyjne dla obu stron stosunku pracy. I tu powstaje pytanie, czy sytuacja, w której to pracownik decyduje kiedy, w jakim wymiarze i w jakich godzinach będzie dostępny w pracy nie będzie dezorganizowała procesu pracy, szczególnie w dłuższej perspektywie. Tym samym to pracodawca winien decydować o tym, czy elastyczny kontrakt o pracę u niego zagości.

 

Zdaniem Izabeli Zawackiej, radcy prawnego i partnera w kancelarii Zawacka Rdzeń Prawo Przedsiębiorstw i HR, gdy taka regulacja będzie uznaniowa, czyli wprowadzana u tych pracodawców, dla których taki kontrakt będzie rzeczywistym wsparciem i uzupełnieniem podstawowego zatrudnienia, będzie to z korzyścią dla obu stron stosunku pracy.

 

A jak sami pracodawcy oceniają taką nową formę zatrudnienia?

 

Otóż zdaniem Grażyny Spytek-Bandurskiej, eksperta Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), to nie jest dobry pomysł, gdyż to nie wprowadzenie nowego rodzaju umowy pozwoli zatrzymać w pracy osoby starsze w zatrudnieniu, lecz zachęty dla pracownika i pracodawcy.

 

W przypadku bowiem przedsiębiorstw, szczególnie małych i o niestabilnej sytuacji finansowej, poważną barierą zniechęcającą do kontynuowania zatrudnienia osób 50+ jest długi okres ochrony przedemerytalnej. Zatem wprowadzenie elastycznego kontraktu nie spowoduje podejmowania pracy przez osoby starsze, a ponadto, w obecnym stanie prawnym mamy wystarczającą różnorodność w zakresie form zatrudnienia (umowy terminowe, praca tymczasowa, itd.), jak i samej organizacji pracy (praca zdalna, system zadaniowy).

Więcej o nowym pomyśle znajdziesz na SzukamPracy.pl – portal praca a także na Praca dla programistów

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>