Firma w USA ale rozliczana w Polsce? Tak to możliwe

http://www.dreamstime.com/stock-photography-usa-fanboy-behind-american-flag-image49987382

Czy istnieje możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych przy jednoczesnym rozliczaniu jej z polskim fiskusem? Jest to wygodne i korzystne rozwiązanie, z którego korzystają wybrani przedsiębiorcy. Należy jednak przestrzegać wszystkich obowiązujących w tym zakresie przepisów prawnych, aby nie pozostawić żadnych wątpliwości co do legalności owej metody.

Jakie korzyści zapewnia taki system płacenia podatków?

Jedną z najczęściej wybieranych amerykańskich form prawnych jest LLC, odpowiednik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zwłaszcza przez osoby, które są jedynymi wspólnikami jednoosobowej spółki, nie będąc amerykańskimi rezydentami .Tamtejsze struktury podatkowe są mocno zróżnicowane i w zależności od stanu wahają się nawet o kilkanaście procent. Właśnie z tego powodu zachodzi tak duży kontrast, np. pomiędzy firmami działającymi w Nowym Jorku czy New Jersey a Waszyngtonie lub Utah. Nowi przedsiębiorcy inwestują przede wszystkim w tych stanach, które są zwolnione z płacenia podatków dochodowych lub których stawki są dużo niższe od polskich.

Posiadanie czynnej działalności w Stanach Zjednoczonych jest najprostszym sposobem dotarcia do amerykańskiego rynku, znanego przede wszystkim ze stabilności, dynamiki oraz dysponowania największym kapitałem na całym świecie. Daje to np. możliwość lokowania środków finansowych w tamtejszych bankach oferujących takie oprocentowania, których w naszym kraju ze świecą szukać.

Co należy zrobić, aby móc w pełni korzystać z takiego rozwiązania?

Firma przez nas zarejestrowana i działająca po drugiej stronie oceanu może być rozliczana na terenie naszego kraju, jeżeli posiadamy polską rezydencję podatkową. Mówi o tym zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego.

W tym celu należy spełnić jedno z dwóch kryteriów. Po pierwsze, trzeba spędzić na terytorium Polski przynajmniej 183 dni, stanowiące połowę roku podatkowego. Jest to rozwiązanie kierowane do osób, które posiadają tutaj stałe miejsce zamieszkania. Jeżeli jednak całorocznie przebywamy w Stanach Zjednoczonych, z pewnością zastosujemy się do drugiej zasady, która mówi o posiadaniu w Polsce ośrodka interesów życiowych, składającego się z centrum interesów osobistych (rodzina, przyjaciele) oraz gospodarczych, tj. zatrudnienie lub działalność gospodarcza. Jeśli sytuacja życiowa podatnika dalej wyraźnie świadczy o jego powiązaniach z Polską, możliwość rozliczania się z tutejszym fiskusem będzie już tylko formalnością.

Polski rezydent podatkowy obniża wysokość podatku wyliczonego w Polsce od łącznej sumy swoich wynagrodzeń, o kwotę podatku zapłaconego w Stanach Zjednoczonych.

Takie rozwiązanie zostało przyjęte na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz umowy pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki, zawartej i podpisanej w 1974 r. w Waszyngtonie. Jej głównym założeniem było uniknięcie podwójnego opodatkowania.

Więcej informacji na temat zakładania własnej firmy w USA znajdziecie na stronie www.firmausa.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>