Odzież robocza w bardzo szybkim tempie ulega licznym zabrudzeniom i zanieczyszczeniom. W celu zapewnienia komfortu i właściwej higieny pracy, należy regularnie czyścić zużyte ubrania. Czy lepszym rozwiązaniem jest wstawienie ich do domowej pralki? A może warto zlecić to profesjonalnej firmie? Podpowiadamy która możliwość wypada najkorzystniej!
Zawiezienie ciuchów do pralni
Jest to idealna metoda dla osób, których ubrania brudzą się niemal przez cały czas. Mogą być to m.in. pracownicy warsztatów samochodowych, konserwatorzy kanałów ściekowych, robotnicy budowlani, górnicy itp. Wypranie ich odzieży w warunkach domowych może być nieco problematyczne. Na co dzień korzystamy z ogólnodostępnych proszków i płynów do prania, a doczyszczenie głębszych zabrudzeń wymaga zastosowania bardziej profesjonalnych środków. Profesjonalne pralnie korzystają z najnowocześniejszych technik, dzięki czemu ciuchy wyglądają jak nowe i są do odebrania już w ciągu kilku godzin od rozpoczęcia czyszczenia.
Osoby, które w swej pracy mają styczność z niebezpiecznymi substancjami, powinny oddawać ubrania do specjalistycznych pralni chemicznych. Wiąże się to z dokładną konserwacją, odpylaniem i odkażaniem szkodliwych materiałów, a także zapewnieniem odpowiednich warunków późniejszego przechowywania ciuchów, czego nie bylibyśmy w stanie zrobić samodzielnie. Przy tej okazji warto zaznaczyć, że przepisy BHP zabraniają osobistego dostarczania skażonej odzieży ochronnej do pralni. Ich pracownicy zwykle sami odbierają oraz przywożą ubrania od klientów.
Pralnie zaciekle walczą o swoich klientów, dlatego dodatkowo oferują naprawę zepsutej odzieży, np. przez nacięcie materiału oraz profesjonalne usługi doradcze, dzięki którym dowiemy się, jak my sami możemy zadbać o przedłużenie świeżości ubrań czy ile razy w skali tygodnia lub miesiąca należy oddawać odzież do pralni.
Unikajmy nieprofesjonalnych pralni, które nie dbają o przekazane im przedmioty. Jeżeli nie chcemy, aby nasza odzież robocza wylądowała w jednym automacie np. z ubraniami w innym kolorze lub rzeczami wymagającymi zupełnie odmiennej temperatury prania, przeznaczmy większą część pieniędzy na profesjonalne czyszczenie. Dzięki temu ubrania pracownicze będą mogły zachować swój oryginalny wygląd i przedłużyć żywotność.
Oszczędnościowe pranie domowe
Niektórzy pracodawcy nie są chętni do jednorazowego wykładania większej sumy pieniędzy w celu wykonania profesjonalnego prania. Zdecydowanie wolą, aby pracownik zajął się tym osobiście, za co zwrócą mu maksymalnie kilka złotych.
Oczywiście nie ma sensu korzystania z pralni, jeśli nasza odzież robocza od czasu do czasu ulegnie poplamieniu lub drobnym zabrudzeniom. Dotyczy to np. pracowników restauracyjnych. Fartuchy kucharskie skutecznie zabezpieczają ubrania, dzięki czemu nasze ubrania dłużej pozostają w nienaruszonym stanie. Szeroko dostępne środki piorące bez problemu radzą sobie z usuwaniem takich zanieczyszczeń i przebarwień.
Jedynym problemem jest tutaj wyliczenie równowartości pieniężnej za domowe pranie i prasowanie. Nikt z nas nie wycenia jednorazowego dokonywania takich czynności. Traktujemy to w kategoriach codziennych obowiązków, dlatego starajmy się ustalić koszt prania, pod warunkiem, że wstawimy do automatu wyłącznie ubrania robocze. Uwzględnijmy zużycie wody, prądu oraz substancji piorących, a także czasu przeznaczonego na cały proces czyszczenia. Nie powinno to przekroczyć 5 złotych, co stanowi dużą oszczędność dla firmowego budżetu.
Podłączenie pralki w miejscu pracy
Istnieje jeszcze trzecie, choć najrzadziej spotykane rozwiązanie. Część pracodawców podejmuje decyzję o zakupie i wstawieniu pralko-suszarki do firmowego pomieszczenia roboczego.
Wybrani pracownicy zostają przeszkoleni w zakresie profesjonalnego czyszczenia odzieży roboczej. Należy zaopatrzyć go we wszelkie możliwe środki piorące. Samo urządzenie pralni spełniającej wszystkie normy BHP jest pracochłonne oraz kosztowne. Należy więc przeliczyć po jakim czasie inwestycja może się zwrócić. Nie zapominajmy o uwzględnieniu kosztów zużycia prądu, które nie należą do najniższych. Największym plusem tego wariantu jest możliwość codziennego odświeżania odzieży roboczej. Wystarczy nastawić urządzenie przed wyjściem z pracy, żeby rano móc cieszyć się świeżymi i pachnącymi ubraniami.
Źródło: ubrania bhp