Medycyna pracy – jak często musimy się badać?

hush-naidoo-yo01Z-9HQAw-unsplashLekarze medycyny pracy mają zwykle pełne ręce roboty. Obowiązek badań lekarskich jest bowiem narzucony na pracodawców w przepisach pracy. Pracownicy muszą wykonywać zarówno badania okresowe, jak i badania przed rozpoczęciem pracy w danej firmie. Pracodawca nie powinien dopuszczać do wykonywania obowiązków zawodowych tych osób, które nie przedstawią zaświadczenia o braku przeciwwskazań do pracy na konkretnym stanowisku.

Badania przed rozpoczęciem pracy zwykle są formalnością. Ich rodzaj i ilość zależą w dużej mierze od tego, na jakim stanowisku pracownik będzie zatrudniony oraz jakie będą jego codzienne obowiązki. W przypadku pracowników biurowych standardowo wykonuje się podstawowe badania krwi, badanie okulistyczne, a także wizytę u lekarza orzecznika, który ocenia stan zdrowia pacjenta na podstawie wywiadu i podstawowych pomiarów, jak osłuchanie serca i zmierzenie ciśnienia. W przypadku na przykład kierowców badania są już prowadzone na nieco większą skalę – muszą pójść do okulisty, neurologa, laryngologa, a także odbyć wizytę u psychologa i przejść badania między innymi refleksu, koncentracji oraz innych cech psychomotorycznych. Zawodowi kierowcy, którzy są całkiem sporą grupą zawodową, są pod bardzo konkretną kontrolą. Badania muszą wykonywać co 5 lat, a osoby, które ukończyły 60 lat badać się muszą co 2,5 roku. Chodzi tu przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa kierowcy za kółkiem, a także innych użytkownikom dróg.

Terminów powinien pilnować pracodawca

Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę powinni przechodzić regularnie badania okresowe co 2 lata. O terminach takich badań powinien pamiętać pracodawca, którym musi dać pracownikowi odpowiednie skierowanie. Najczęściej firmy mają podpisane umowy z różnymi przychodniami medycyny pracy w swojej okolicy, pracownicy nie muszą więc na własną rękę szukać lekarzy. Na czas badania lekarskiego pracownik powinien dostać wolne bez konieczności odpracowania tej nieobecności. Badania lekarskie to dobre rozwiązanie, gdyż pozwala pracownikom regularnie sprawdzać stan swojego zdrowia. Nawet podstawowe badania pozwalają na wczesnym etapie wykryć wiele poważnych chorób. Nie należy więc badań unikać, zwłaszcza że i tak nas nie ominą.

Gdzie szukać przychodni medycyny pracy?

Jeśli interesują nas badania dla kierowców warszawa bądź badania okresowe dla pracowników, zawsze warto korzystać z usług dobrych, sprawdzonych i renomowanych przychodni. Bardzo ważne jest, by w przychodni czy wybranym gabinecie przyjmował lekarz medycyny pracy z odpowiednimi uprawnieniami. Tylko on może bowiem wydać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. Jeśli pracodawca wysyła pracownika na badanie w związku z jego pracą, pracownik nie musi ponosić żadnych kosztów. To pracodawca musi opłacić wszystkie niezbędne badania, jakie są wymagane w kodeksie pracy.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>