Techniki motywacji – jak się zmotywować i utrzymać motywację

techniki motywacjiMotywacja to potężna, ale podstępna bestia. Czasami naprawdę łatwo jest się zmotywować i ogarnia cię wir podniecenia. Innym razem jest prawie niemożliwe, aby się zmotywować i czujesz się więźniem ciągłego odkładania wszystkiego na później. W tym artykule znajdziesz kilka pomysłów dotyczących tego, jak zdobyć i utrzymać motywację. Niezależnie od tego, czy próbujesz dowiedzieć się, jak zmotywować siebie, czy jak zmotywować zespół, przedstawione tu techniki motywacji dadzą Ci wskazówki odnośnie dalszego działania.

Techniki motywacji potrzebne do wystartowania

Naukowcy definiują motywację jako ogólną chęć zrobienia czegoś. Jest to zestaw sił psychologicznych, które zmuszają Cię do działania. A czym dokładnie jest motywacja? W książce Stevena Pressfielda “The War of Art” zawarte są wspaniałe techniki motywacji. Między innymi można tam znaleźć świetne sformułowanie, które stanowi sedno automotywacji. Autor stwierdza, że człowiek zwleka ze zrobieniem czegoś, aż do momentu, w którym “ból niewykonania czegoś staje się większy niż ból związany z robieniem tego”.

Innymi słowy, w pewnym momencie łatwiej jest się zmienić niż pozostać takim samym. Łatwiej jest podjąć działanie i czuć się niepewnie na siłowni, niż siedzieć spokojnie i doświadczać wstrętu do siebie na kanapie. Łatwiej jest czuć się niezręcznie podczas rozmowy handlowej niż czuć się rozczarowanym kurczącym się kontem bankowym.

Prawdopodobnie na tym polega istota motywacji. Każdy wybór ma swoją cenę, ale gdy jesteś zmotywowany, łatwiej znieść niedogodności działania niż ból pozostania takim samym. W jakiś sposób przekraczasz próg mentalny – zwykle po długim czasie zwlekania i w obliczu zbliżającego się ostatecznego terminu okazuje się, że niewykonanie pracy staje się bardziej bolesne niż jej faktyczne wykonanie.

Co można zrobić, aby zwiększyć prawdopodobieństwo przekroczenia tego progu mentalnego, który pozwala czuć się stale zmotywowanym?

Powszechne nieporozumienia dotyczące motywacji

Jedną z najbardziej zaskakujących rzeczy związanych z motywacją jest to, że często pojawia się ona po rozpoczęciu nowego zachowania, a nie przed. Mamy błędne przekonanie, że motywacja pojawia się w wyniku biernego oglądania filmu motywacyjnego lub czytania inspirującej książki. Jednak aktywna inspiracja może być znacznie silniejszym motywatorem.

Motywacja jest często wynikiem działania, a nie jego przyczyną. Uruchomienie działania, nawet na bardzo niewielką skalę, jest formą aktywnej inspiracji, która w naturalny sposób nadaje rozmach. Ten efekt jest określany jako fizyka produktywności. Jest to w zasadzie pierwsze prawo Newtona dostosowane do tworzenia nawyków: obiekty w ruchu mają tendencję do pozostawania w ruchu. Gdy działanie zostanie rozpoczęte, łatwiej jest je kontynuować. Żadne techniki motywacji nie są wtedy potrzebne.

Techniki motywacji przez nawyk

Nie potrzebujesz dużej motywacji, gdy już zaczniesz działać. Prawie wszystkie problemy z wykonaniem jakiegoś zadania mają miejsce na początku. Po rozpoczęciu postęp następuje bardziej naturalnie. Innymi słowy, często łatwiej jest ukończyć zadanie, niż zacząć je wykonywać.

Dlatego najczęściej techniki motywacji dotyczą ułatwienia startu działania

Wiele osób ma trudności ze znalezieniem motywacji, której potrzebują, aby osiągnąć zamierzone cele, ponieważ marnują zbyt dużo czasu i energii na inne części procesu. Jeśli chcesz ułatwić znalezienie motywacji i rozpoczęcie pracy, pomoże to zautomatyzować wczesne etapy Twojego zachowania.

Wielu ludzi nigdy nie przechodzi do działania, ponieważ ciągle zastanawiają się, co i kiedy mają zrobić i ciągle myślą, jak to zrobić najlepiej. Dotyczy to odchudzania, zakładaniu biznesu, tworzeniu sztuki i budowaniu większości pozytywnych nawyków.

Ustalenie harmonogramu dla siebie wydaje się proste, ale sprawia, że ​​podejmujesz decyzje na autopilocie, dając swoim celom czas i miejsce do zaistnienia. Dzięki temu znacznie bardziej prawdopodobne jest, że przejdziesz dalej, niezależnie od odczuwanego poziomu motywacji.

Przestań czekać na motywację lub inspirację i po prostu rusz do działania. Na tym polega różnica między profesjonalistami a amatorami. Profesjonaliści ustalają harmonogram i trzymają się go. Amatorzy czekają, aż poczują się zainspirowani lub zmotywowani. Ciągle czekają.

Niech Twoim mottem stanie się hasło – najpierw jakoś, a dopiero potem jakość.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>