Fluktuacja kadr występuje w każdej firmie. Polega na rotacji pracowników wewnątrz struktur danej organizacji. Nadmierny odpływ podwładnych jest jednak zjawiskiem negatywnym. Gdy zbyt duża liczba osób decyduje się na odejście z przedsiębiorstwa, należy wprowadzić odpowiednie działania naprawcze.
Satysfakcjonujące warunki zatrudnienia
Nadmierna, dobrowolna fluktuacja kadr, czyli taka, w której zatrudnieni z własnej woli odchodzą ze struktur firmy, to problem wielu przedsiębiorstw. Rynek pracownika sprawia, że znalezienie innej pracy jest coraz łatwiejsze. Warto więc zagwarantować podwładnym optymalne warunki zatrudnienia, aby nie zastanawiali się nad przejściem do konkurencji.
Najważniejsze jest oczywiście zaproponowanie satysfakcjonującego wynagrodzenia, którego wysokość odpowiada umiejętnościom, doświadczeniu i stanowisku danej osoby. Pracodawcy powinni też zwrócić uwagę na zapewnienie pracownikom przydatnych benefitów pozapłacowych. Tego typu świadczenia dostarcza firmom Edenred. Przedsiębiorstwo oferuje wiele popularnych i użytecznych bonusów do wynagrodzenia, jak karty podarunkowe, karnety na zajęcia sportowe i wydarzenia kulturalne oraz bony żywieniowe. Ich atutem jest to, że każdy podwładny może dostosować je do swoich indywidualnych preferencji i potrzeb – sam decyduje, gdzie, kiedy i jak wykorzysta otrzymane benefity. Takie rozwiązanie gwarantuje dużą satysfakcję pracowników, a także pozwala na wyróżnienie się firmy na tle konkurencji.
Odpowiednie zarządzanie firmą
Zastanawiając się, jak powstrzymać nadmierną fluktuację kadr, w pierwszej kolejności należy poszukać jej przyczyn. Powodem dużej, dobrowolnej rotacji pracowników jest często złe zarządzanie firmą. Należy zatem dołożyć wszelkich starań, aby poprawić kwestie organizacyjne, a także relacje między przełożonymi i podwładnymi.
Przede wszystkim, każdy zespół w firmie powinien być kierowany przez doświadczonego i kompetentnego lidera. Jego zadaniem jest nie tylko odpowiednie delegowanie zadań do wykonania, lecz także wsłuchiwanie się w potrzeby pracowników. Dobry przełożony powinien także stawiać podwładnym nowe wyzwania, doceniać ich codzienne starania, motywować ich do dalszego działania oraz dbać o dobrą atmosferę w miejscu pracy.
Ważnym elementem zarządzania firmą jest także opracowanie planu rozwoju zawodowego pracowników oraz schematu realizowania przez nich zaplanowanych ścieżek kariery. Podwładni, którzy od początku wiedzą, jakie są reguły przyznawania awansów, chętniej angażują się w pracę i są gotowi zostać w przedsiębiorstwie na dłużej.
Poprawa systemu rekrutacji
Aby zmniejszyć nadmierną fluktuację kadr, warto też ulepszyć proces rekrutacji. Należy zwrócić większą uwagę na pozyskiwanie pracowników poprzez zatrudnianie osób, których kompetencje i predyspozycje jak najlepiej odpowiadają wymogom konkretnego stanowiska. Dzięki temu można uniknąć rozczarowania po obu stronach. Oprócz tego, warto skupić się na systemie wdrażania nowych podwładnych w ich obowiązki. Jeśli od razu zostaną potraktowani z dużą dozą profesjonalizmu, szybciej utożsamią się z firmą i pozostaną jej lojalni.